Erdoğan: OHAL’de belki 12 ay da yetmeyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, 27. Muhtarlar Toplantısı’nda muhtarlara hitap etti. Erdoğan, OHAL süresiyle ilgili de konuştu.

Eklenme: 29 Eylül 2016 - 11:59 / Son Güncelleme: 29 Eylül 2016 - 12:45 / Editör: Ferhat Esnek

ANKARA – Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Bu devletin, bu terör organlarının uzantılarından arındırılması için zamana ihtiyacı var. Biz şu anda zamanla yarışıyoruz. Mesele öylesine derin ve öylesine girift ki 3 aylık sürenin yeterli olmayacağı görülüyor. Bunun için dün yaptığımız Milli Güvenlik Kurulu toplantısında olağanüstü halin 3 ay daha uzatılması hükümete tavsiye edildi’ dedi.

Erdoğan şunları söyledi;

-MGK’nın tavsiyesi, hükümetin kararı ve Meclis’in onayıyla 3 ay süreyle OHAL ilan edilmiştir. OHAL konusunu sağa sola çekmeye gayret edenler var. KHK, OHAL vs. bu uygulamaların sadece terörle mücadele ile sınırlı kalacağı daha ilk günden açıkça ifade edilmiştir. Biz geldiğimizde OHAL vardı ama ülkemizin belli yerlerinde sokağa dahi çıkamıyordunuz. Şimdi böyle bir şey var mı? Günlük hayatın işlemesinde bir güvence var. Geçen iki ayı aşkın sürede OHAL tam da bu şekilde terörle mücadelenin etkinliğini artırma amacıyla uygulandı. FETÖ ile ilgili mücadelede, diğer terör örgütleri ile ilgili mücadelede bizim hızımızı artırıyor. 3 aylık sürenin yeterli olmayacağı görülüyor. 3 ay daha uzaması MGK’da tavsiye edildi. Hükümetimiz de gerekli değerlendirmeleri yapacaktır.

Bakan arkadaşlara bunlar akıl veriyorlar, diyorlar ki ‘Bir yıl olağanüstü hal Türkiye için doğru değil. Şu üç ayı bir daha uzatmayın ha’. Dur bakalım, sabırlı ol. Belki 12 ay da yetmeyecek.

Kimse bize takvim belirlemesin, kimse bizim yol haritamızı tayin etmesin. Bu yol haritasını bu ülkenin hükümeti belirler, bu ülkenin kurumları belirler. Şimdi bunlar kalkıyor bize yol haritası çiziyor. Ya siz bir defa Türkiye’ye ne zaman kalkıp da dost oldunuz, gerekli olan destekleri verdiniz. Hepsi bu darbenin başarılı bir şekilde sonuçlanmasını bekliyorlardı. Bunların hepsinin bilgileri bize ulaştı, geliyor. Zil takıp oynamaya çalışanlar veya o saati bekleyenler vardı ama Rabbim, milletim onlara bu fırsatı vermedi.

-Fransa’da toplamda 1 yıllık OHAL ilan edildi. Dünyada kimse Fransa’ya bunu soruyor mu? Bizim görevimiz bu milletin can güvenliğini, mal güvenliğini korumaktır. O yüzden bize kimse takvim tayin etmesin. Yol haritasını bu hükümet belirler, bu ülkenin kurumları belirler. Türkiye Fransa ile mukayase edilemeyecek kadar ağır terör saldırılarına ve darbe girişimine maruz kaldı. OHAL’in uzamasını milletimizin anlayışla karşılayacağını ve destekleyeceğini biliyorum’ dedi.

LOZAN’I ZAFER DİYE YUTTURMAYA ÇALIŞIYORLAR

-15 Temmuz’da Türkiye hem bir darbe girişimine hem bir dizi terör eylemine hem de örtülü işgal girişimine maruz kaldı. 15 Temmuz, Türk milletinin 2. Kurtuluş Savaşı’dır. Birileri Lozan Anlaşması’nı zafer diye yutturmaya çalışıyor. Birileri bize Lozan’ı zafer diye yutturmaya çalıştı. Ege’deki adaları Lozan’da verdik. Bu zafer mi? O masaya oturanlar Lozan’ın hakkını veremediler. Sıkıntısını biz yaşıyoruz.

‘PKK, FETÖ VE DAEŞ’İN İŞBİRLİĞİNE DAİR BELGELER VAR’

-PKK ile FETÖ’nün yolları birçok yerde örtüşüyor Ülkemizde ve bölgemizde süren mücadele tek taraflı ve tek aktörlü değil. PKK ve FETÖ’nün, PKK ve DAEŞ’in nasıl işbirliği içinde olduğuna dair sayısız belge bulunuyor. DAEŞ bir yere giriyor, çıkıyor, sonra oraya PYD ve YPG yerleşiyor. Tezgah böyle çalışıyor.

-PKK’nın son dönemde artan eylemlerinin tek bir sebebi vardır, FETÖ’nün üzerinde oluşan baskıyı azaltmak ve Suriye’nin veya Suriye’de Türkiye’nin dikkatini dağıtmak. Bünyesindeki FETÖ’cülerin temizlenmesiyle safralarından kurtulan TSK, başarıyla Fırat Kalkanı operasyonunu sürdürüyor.

MOODY’S’İN KREDİ PUANIMIMIZI DÜŞÜRMESİ

(Moody’s’in Türkiye kararı) İstediğiniz kadar düşürün, Türkiye’nin gerçeği bu değil. Türkiye yatırımlarına devam ediyor, kalkınmaya devam ediyor, yükselmeye, güçlenmeye devam ediyor evelallah. Siz Türkiye’nin gerçeklerinden uzaksınız. Bunların cebine üç beş kuruş ekstra para koy, istediğiniz notu al. Bunlar böyle, böyle çalışıyorlar. Talimatları zaten nereden aldıklarını da biliyoruz. Biz gerçekleri her zaman konuşacağız.”