Erdoğan’dan Kaşıkçı açıklaması: Sivrisinek çıksa yakalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili, “Olayı tüm boyutlarıyla araştırıyoruz. Bizim ülkemizde cereyan etmiş bir hadise. Böyle bir hadiseyle ilgili olarak bizim sessiz kalmamız mümkün değil. Daha ilk gün olay duyulur duyulmaz talimat verdim. Çünkü sıradan bir olay değil. Bu işin Viyana Sözleşmesi boyutu var” dedi .

Eklenme: 11 Ekim 2018 - 08:42 / Son Güncelleme: 11 Ekim 2018 - 8:42 / Editör: Ferhat Esnek

Erdoğan’ın, Macaristan dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamalar özetle şöyle:

SIRADAN BİR OLAY DEĞİL

* Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili yeni bilgiler var mı?

Olayı tüm boyutlarıyla araştırıyoruz. Bizim ülkemizde cereyan etmiş bir hadise. Böyle bir hadiseyle ilgili olarak bizim sessiz kalmamız mümkün değil. Çünkü sıradan bir olay değil. Kaşıkçı güçlü bir ailenin evladı. Uluslararası bir köşe yazarı özelliği var ve bir Türk kızıyla evlenme arifesinde böyle bir şey yaşıyor. Nikah muameleleriyle ilgili başkonsolosluğa müracaatında yaşanıyor bu olay.

İLK GÜN TALİMAT VERDİM

Ben, daha ilk gün olay duyulur duyulmaz, 2 Ekim’de arkadaşlara talimatı verdim. Gerek Adalet Bakanlığımızla, Dışişleri Bakanlığımızla bu işin malum bir Viyana Sözleşmesi boyutu var, hemen olayla ilgilenmeye başladık. Emniyet boyutuyla, istihbarat boyutuyla, her boyutuyla bu işi ele aldık. Anbean sürekli bunun takibi yapıldı. Türkiye’ye girişler, çıkışlar vs. dahil gereken her şey mercek altına alındı.

SİVRİSİNEK ÇIKSA KAMERA YAKALAR

Bir başkonsoloslukta, bir büyükelçilikte kamera sistemlerinin olmaması mümkün mü? Olayın cereyan ettiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda kamera sistemlerinin olmaması mümkün müdür? Yani buradan bir kuş uçsa, buradan bir sivrisinek çıksa bu sistemler bunu yakalar ki onlarda bu sistemlerin en ileri dereceleri vardır.