Erdoğan’ın ‘Kapıları açarız’ restine Almanya’dan cevap

Almanya Başbakanı Merkel’in sözcüsü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bana bak, daha ileri giderseniz bu kapılar açılır” ifadesi için değerlendirmede bulundu.

Eklenme: 25 Kasım 2016 - 14:34 / Son Güncelleme: 25 Kasım 2016 - 14:39 / Editör: Ferhat Esnek

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in sözcüsü Ulrike Demmer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bana bak, daha ileri giderseniz bu kapılar açılır. Bunu da bilesin” sözlerine yanıt verdi. AB ile Türkiye arasındaki sığınmacı anlaşmasının ‘tüm tarafların yararına olduğunu’ ve ‘diğer tarafları tehdit etmenin faydasının olmadığını’ söyleyen Demmer, “Çözmemiz gereken bazı zorluklar var” diye de ekledi.

AP’nin ‘Türkiye ile müzakereler dondurulsun’ kararını değerlendiren Erdoğan şunları demişti: “Aylan bebekleri Akdeniz kıyılarında sahile vurduğu zaman oradan gidip siz almadınız, Ümran bebekleri siz almadınız. 3 milyon, 3,5 milyon mülteciyi bu ülkede besleyen biziz. Verdiğiniz sözleri yerine getirmediniz. Kapıkule’ye 50 bin mülteci dayandığı zaman feryat ettiniz, ‘Acaba Türkiye sınır kapılarını açarsa ne yaparız’ demeye başladınız. Bana bak, eğer daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır bunu da bilesiniz. Öyle kurusıkı tehditlerden ne ben anlarım ne bu millet anlar, bunu da bilesiniz.”