Esed’in köylerini yıktığı Türkmenler yardım bekliyor

Suriye’nin Humus ilinde Esed rejiminin saldırıları nedeniyle yerlerinden olan binlerce Türkmen zor durumda.

Eklenme: 11 Ekim 2017 - 13:12 / Son Güncelleme: 11 Ekim 2017 - 13:12 / Editör: Büşra Kılıç

Suriye’de Beşşar Esed rejiminin saldırıları nedeniyle 3 yıl önce Humus’taki evlerini terk etmek zorunda kalan binlerce Türkmen yardım bekliyor.

Suriye’nin orta kesimindeki Humus ilinin kuzeyinde yer alan Kisin köyü Türkmenleri, abluka şartları ve yoğun saldırılar nedeniyle 3 yıl önce evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Kisin köyü ise saldırılarda tamamen yerle bir oldu.

AA muhabirlerinin havadan görüntülediği Kisin köyü, halihazırda yıkılmış yüzlerce ev, okullar ve camilerden ibaret. Görüntülerde, saldırılardan önce 3 bin Türkmen’in yaşadığı köyde hiçbir canlıya rastlanmıyor. Köy, adeta hayalet kent gibi.

Köylerinden çıkmak zorunda Türkmenler, çevre köylere dağıldı. Buralarda inşa ettikleri dört duvar ve brandadan oluşan evlerde yaşamaya çalışan Türkmenler, evlerine dönmeyi hayal ediyor.

“Evlerine yeniden dönene kadar onlara yardım etmeliyiz”

Türkmenlerin sığındıkları Hama’nın güney kırsalındaki Tıllıf beldesi yerel meclis başkanı Ahmet Mirza, AA muhabirine Türkçe yaptığı açıklamada, rejim ve destekçilerinin Kisin köyüne düzenlediği saldırılar yüzünden kaçan en az 200 aileye kucak açtıklarını belirtti.

Mirza, “Köyümüze Kisin ve diğer köylerden gelenlere hiçbir şey edemiyoruz. Köylerindeki evleri yıkıldı. Ev istiyorlar, işleri yok. Elimizde para olmadığı için bir yardımda bulunamıyoruz onlara. Yardım derneklerine onlar için başvuru yaptık . Onlara yardım yapmalarını istiyoruz.” dedi.

İnsani yardım kuruluşlarına çağrıda bulunan Mirza, “Burada zor durumda yaşayanlara yardım eli uzatsınlar. Ailelerin durumları düzelene kadar ellerinden gelen yardımı yapsınlar. Evlerine yeniden dönene kadar onlara yardım etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Tıllıf’a çocukları ve torunlarıyla göç eden 83 yaşındaki Ayşe Sultan da Türkçe konuşarak “Evimizden çıktık, elimizde hiçbir şey kalmadı. Buraya sığındık. Bizleri yerimizden ettiler, evlerimizden çıkardırlar ama her şeye rağmen çok şükür.” diye konuştu.

Kisin’den ailesiyle diğer bir köye sığınan Ömer Karaot da Burç köyünde yaşadıkları evin çatısının yazın sıcaktan, kışın da soğuktan korumadığı belirtti.

“Tek isteğim oğlumun tedavi edilmesi”

Karaot, büyüme hormonu bozukluğu olan bir oğlu olduğunu söyleyerek “Tek isteğim oğlumun tedavi edilmesi. Tedavisi için en az 25 bin Suriye lirası (160 TL) lazım. Bunu karşılamaya gücüm yok.” dedi.

Kış mevsiminin yaklaştığını hatırlatan Karaot, “Yakmak için odun da yok. Olsa bile çok pahalı. Rejim bölgeyi her yönden kuşatmış durumda, paramız olmadığı için ısınmak için alacak mazot paramız da yok. Her şeye rağmen tek isteğim oğlumun tedavi edilmesi.” ifadelerine yer verdi.

Ahmet Ali Elkani de şunları söyledi:

“Köyümüzde yaşanabilecek taş üstünde taş kalmadı. Saldırılarda kuşlar bile öldü. Yaşlı babamın gözleri görmüyor. Saldırılardan kaçarken babamı sırtımda kayaların arasından geçirdim. Burada yaşayan herkesin durumu ortada. Herkesin yardıma ihtiyacı var. Abluka altındayız. Bölgeye hiçbir yardım kuruluşu gelmiyor. Allah’tan başka kimsemiz yok.”

AA