Eskişehir’de 6 ceylanı köpekler yedi

Büyükşehir’in hayvanat bahçesine birkaç gün arayla giren sokak köpekleri 6 ceylanı telef etti. Olayın ortaya çıkmasıyla Hayvanat Bahçesi Müdürü Hakan Karaoğlu’nun görevden alındığı öğrenildi.

Eklenme: 13 Haziran 2016 - 11:04 / Son Güncelleme: 13 Haziran 2016 - 16:41 / Editör: Oğuz AKÇAKOCA

Büyükşehir Belediyesi’nin Sazova Parkı’nda bulunan ve çalışmaları yıllardır devam eden Hayvanat Bahçesi’nde inanılmaz bir olay yaşandı. Hayvanat bahçesine giren sokak köpeklerinin, birkaç gün ara ile Hayvanat Bahçesi’nde bulunan 6 ceylanı telef ettiği öğrenildi.

Birkaç Gün Arayla Gelip Telef Etmişler

İddialara göre, çok sayıda hayvanın bulunduğu ve yapım çalışmaları yıllardır devam eden Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde 6 ceylan telef olmuş halde bulundu. Ceylanları, birkaç gün arayla Hayvanat Bahçesi içine giren bir sokak köpeği sürüsünün telef ettiği anlaşıldı.

Müdür Görevden Alındı

Skandal boyutundaki olayın ortaya çıkması sonrasında, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in çok sinirlendiği, Hayvanat Bahçes Müdürü Hakan Karaoğlu’nun görevden alındığı ve yerine başka bir veterinerin atandığı öğrenildi. Karaoğlu’nun görevden alındıktan sonra Kırsal Daire Başkanlığında görevlendirildiği ileri sürüldü.

Çok Eleştiri Alıyordu

Yaşanan olay Büyükşehir Belediyesi ve Hayvanat Bahçesi yönetiminde büyük yankı uyandırdı. Eskişehir’de sokak hayvanları konusunda sorumlu olmasına rağmen herhangi bir çalışma yapmadığı ve kısırlaştırma konusunda da adım atmadığı için eleştirilen Büyükşehir Belediyesi, Hayvanat Bahçesi kurması yönünde de birçok eleştiri alıyordu. Birçok gelişmiş ülkede hayanat bahçeleri kapatılırken, Büyükşehir Belediyesi’nin yıllardır milyonlarca lira harcayarak hayvanat bahçesi kurmaya çalışmasına anlam verilemiyordu. Yaşanan bu son olayın hayvanseverlerin tepkisi nedeniyle kamuoyuna yansımasının istenmediği ileri sürülürken, özellikle hayvanseverlerin nasıl bir tepki vereceği de merak konusu.

İzmir’den 4 Ceylan Gelmişti

2013 yılında İzmir Doğal Yaşam Parkı, koruma sağlanan ceylanların sayısını 80’e yükseltmiş, dört ceylanı da Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’ne bağışlamıştı. Dört ceylan görevliler tarafından Eskişehir’e getirilmiş ve koruma altına alınmıştı. Telef olan ceylanlar arasınd söz konusu ceylanların da bulunduğu iddia edildi. Can HACIOĞLU-2 Eylül Gazetesi