Eskiyen tesisat evi yakar

Binalardaki eski elektrik tesisatlarının can güvenliği açısından tehlike arz ettiğini belirten Yusuf Erdemir, “Eski elektrik tesisatları yangınlara ve evde yer alan cihazların ömrünün tükenmesine neden oluyor” dedi.

Eklenme: 22 Kasım 2016 - 09:44 / Son Güncelleme: 22 Kasım 2016 - 11:25 / Editör: Büşra Kılıç

Yalçın KÜÇÜK- Antalya Hilal Gazetesi- Antalya Elektrikçiler Odası Başkanı Yusuf Erdemir, “Yeni bir araç düzenli olarak bakımdan geçiyor. Ancak vatandaşımız 30 senelik evlerinde elektrik tesisatlarını yenilemeden ikamet etmeye devam edebiliyor. Vatandaşlarımıza evlerindeki elektrik tesisatlarını yetkili elektrikçilere gözden geçirtmelerini tavsiye ediyorum. Eski elektrik tesisatları kısa devrelere ve yangınlara neden oluyor” şeklinde konuştu.

Antalya Elektrikçiler Odası Başkanı Yusuf Erdemir,evlerde yer alan eski elektrik tesisatlarının vatandaşın can güvenliği açısından tehlike oluşturduğunu söyledi.

20 yıllık elektrik tesisatlarının değiştirilmesi gerektiği uyarısını yapan Başkan Erdemir, “Yeni bir araç düzenli olarak bakımdan geçiyor. Ancak vatandaşımız 30 senelik evlerinde elektrik tesisatlarını yenilemeden ikamet etmeye devam edebiliyor. Vatandaşlarımıza evlerindeki elektrik tesisatlarını yetkili elektrikçilere gözden geçirtmelerini tavsiye ediyorum. Eski elektrik tesisatları kısa devrelere ve yangınlara neden oluyor. Ayrıca eski tesisatlar evlerdeki elektrikli cihazların da ömrünü kısaltıyor. Ne yazık ki can kaybı olduktan sonra alınan önlemler bir işe yaramıyor” şeklinde konuştu.

Enerjide tasarruf etme konusunda bazı önerileri sıralayan Yusuf Erdemir, “Evde küçük önlemler alarak enerji faturalarını düşürmek mümkün. Enerjide tasarruf etmek için öncelikle evlerimizdeki ampulleri tasarruf ampulleri ile değiştirmemiz gerekiyor. Ayrıca kullanmadığımız cihazların fişlerle olan irtibatını kesmemiz şart. Çünkü fişe takılı halde, ancak kapalı durumda olan cihazlar enerji tüketmeye devam ediyor” diye uyardı.

Başkan Yusuf Erdemir, topraklama konusunda vatandaşın ve elektrikçilerin pek çok yanlışı doğru olarak bildiğini hatırlattı.