Esnaf çırak bulamıyor

İşsizliğin en yüksek olduğu illerin başında gelen Şanlıurfa’da esnaf çalıştıracak ve mesleği öğretecek kimse bulamıyor.

Eklenme: 18 Ekim 2016 - 15:16 / Son Güncelleme: 18 Ekim 2016 - 15:16 / Editör: Büşra Kılıç

İshak POLAT- Gap Gündemi Gazetesi(Şanlıurfa)- 28 Şubat süreci ile birlikte meslek liselerinin önünün kapatılması ve sonrasında 12 yıllık kesintisiz eğitim ile birlikte esnaf mesleği öğretecek çırak bulamıyor. Çırak bulunamadığı ve mesleğin öğretilemediği için terzilik, tamircilik, lehimcilik, radyatörcülük, oto elektrikçilik gibi bir çok meslek grubu yok olma noktasına gelmiş durumda.

Meslek liselerinden de staj için öğrenci alamayan ufak esnaf hem iş yapamadığı için hem de kendi iş kollarındaki büyük firmalara karşı ayakta durma ve mesleği devam ettirme mücadelesi verirken bir çok işsizin bulunduğu Şanlıurfa’da kimsenin iş beğenmediğini ve işi öğrenmeden sadece parasına baktıklarını dile getirdi.
Konu ile ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz esnaf mesleği öğretecek çırak bulunamamasının mesleklerinin devamı açısından önemli bir tehlike olduğunu ifade ettiler. İşsizliğin en yüksek olduğu illerin başında gelen Şanlıurfa’da bir çok insanın ücretinden dolayı iş beğenmediğini belirten esnaf ise çırak sorunu hakkında şunları söyledi.
Mehmet Susam ( Terzi), “Maalesef terzilik büyük ölçüde hazır konfeksiyona yenik düştüğü için yetiştirecek ve mesleğimizi sürdürecek çırak bulamıyoruz. 8 yıllık kesintisiz eğitim dolayısı ile çırak bulmakta çok güçlük çekiyoruz. Bunun yanı sıra kimse çocuğunu terzi çırağı olarak vermekte istemiyor. Böyle giderse 10 yıl sonra bir terzi bulmak nerede ise imkansız hale gelecek. Halbuki herkesin doktor, mühendis olması mümkün değil. Elbette birileri terzilik, fırıncılık yapacak. Hayatın devam etmesi için elbette mesleklerin devam etmesi gerekir. Dolayısı ile bir çok meslek grubunda yetişmiş insana ihtiyaç var” dedi.

Kasım Özbay ( Oto tamircisi) “Maalesef çalıştıracak ve mesleğimizi devredeceğimiz çırak bulamıyoruz. Sebebine gelince hem eğitim sistemindeki değişimlerden dolayı hem de toplumdaki değişimden dolayı artık çırak yetişmiyor. Eskiden aile evladını ” eti senin, kemiği benim” diyerek elinden tutar ahlak ve meslek öğrensin diye ustaya teslim ederdi. Şimdi ise gelen çırak veya ailesi ” bana ne kadar para vereceksiniz?, Çocuğuma ne kadar ücret vereceksiniz? ” diye geliyor ve siz her hangi durumdan dolayı çırağa kızdığınız zaman hemen ailesi karşınıza çıkıyor ve tepki gösteriyor. Maalesef bu ve bunun gibi birçok sebepten çırak yetişmiyor. Bir meslekte çırak yetişmemesi de ileriki dönemlerde kalfa ve ustanın yetişmemesi ve dolayısı ile o meslek grubun yok oyması anlamına geliyor” dedi.