Evin rızkını ailecek hazırlıyorlar

Kilis’te 12 kişilik bir aile, yaz aylarının lezzetlerinden olan süt mısırı satarak geçimlerini sağlıyor. Evin tek geçim kaynağı olan mısır, sabahın erken saatlerinde, evin erkekleri tarafından bahçeden toplanarak eve getiriliyor. Kadınlar tarafından kabukları soyularak kazanlara yerleştirilen mısırlar,  kaynatılarak hazır hale getiriliyor. Daha sonra süt mısırını satmaya çıkacak erkekler, kazanları arabalarına yerleştirerek sokaklara koyuluyor. Hafize İncirli, […]

Eklenme: 6 Haziran 2016 - 11:00 / Son Güncelleme: 6 Haziran 2016 - 14:25 / Editör: Oğuz AKÇAKOCA
Kilis'te 12 kişilik bir aile, yaz aylarının lezzetlerinden olan süt mısırı satarak geçimlerini sağlıyor. Evin tek geçim kaynağı olan mısır, sabahın erken saatlerinde, evin erkekleri tarafından bahçeden toplanarak eve getiriliyor. Kadınlar tarafından kabukları soyularak kazanlara yerleştirilen mısırlar, kaynatılarak hazır hale getiriliyor. ( Rıdvan Korkulutaş - Anadolu Ajansı )

Kilis’te 12 kişilik bir aile, yaz aylarının lezzetlerinden olan süt mısırı satarak geçimlerini sağlıyor.

Evin tek geçim kaynağı olan mısır, sabahın erken saatlerinde, evin erkekleri tarafından bahçeden toplanarak eve getiriliyor. Kadınlar tarafından kabukları soyularak kazanlara yerleştirilen mısırlar,  kaynatılarak hazır hale getiriliyor.

Daha sonra süt mısırını satmaya çıkacak erkekler, kazanları arabalarına yerleştirerek sokaklara koyuluyor.

Hafize İncirli, yaptığı açıklamada, evin geçiminin sağlanabilmesi adına herkesin birlikte çalıştığını söyledi.

Sabahın ilk ışıklarıyla beraber mesaiye başladıklarını ifade eden İncirli, erkeklere destek olarak onların yüklerini hafifletmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Mısırın satışa hazırlanma sürecini anlatan İncirli, “Erkekler mısırı eve getirirler biz de soyma başlarız. Daha sonra mısırları tencerelere yerleştirdikten ocağı başında durarak mısırın kıvamını alan kadar kaynatır ve hazır hale getiririz. Çocuklarımız da satış yapmaya çıkar” dedi.

Mısır satışı yapan Mehmet İncirli de ailenin yıllardır mısır satışı yaparak geçimini sağladığını kaydetti.

Ramazanda yoğun şekilde çalıştıklarını belirten İncirli, “Ramazan ayında işlerimiz iftardan sahura kadar yoğun bir şekilde oluyor. Ailecek ramazan mesaisindeyiz diyebilirim. Ramazandaki 1 aylık satışımız 11 aya bedel oluyor. Tüm işlerimiz ve zorluğumuz bu ayda başlar. Bazen eve bile gelemiyoruz tablaların üzerinde yattığımız günler bile oluyor” İfadelerini kullandı.

Lise öğrencisi Selma İncirli ise çalışarak hem okul harçlığını çıkarttığını hem de ailesine yardım ederek hayır duası aldığını söyledi. AA