Evinizin soyulmaması için bu uyarılara kulak verin

Anahtarcılar ve Çilingirler Odası Başkanı Hasan Polat, vatandaşları kaçak çalışan anahtarcılara karşı şu sözlerle uyardı: “Kaliteli ve güvenilir hizmet almak için mutlaka işin uzmanı anahtarcıdan hizmet alın. Çağrıldığında sabit iş yeri, oda kaydı ve oda kimlik kartı sorulsun…”

Eklenme: 10 Ekim 2016 - 08:46 / Son Güncelleme: 10 Ekim 2016 - 8:46 / Editör: Büşra Kılıç

Zafer DENİZ- Ticari Hayat Gazetesi(Ankara)- Ticari Hayat gazetesi olarak Ankara Anahtarcılar, Kilitçiler ve Çilingirler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hasan Polat’ı ziyaret edip sektörün sıkıntılarını masaya yatırdık.
Anahtarcıların son günlerde işlerinin yoğun olduğunu söyleyen Polat, anahtarcıların 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ’cülerin bırakıp kaçtığı evleri açmak için güvenlik güçleriyle birlikte operasyonlara katıldıklarını ifade etti.

‘Mutlaka işin uzmanı anahtarcıdan hizmet alın’

Oda Başkanı Polat vatandaşları kaçak çalışan anahtarcılara karşı şu sözlerle uyardı: “Kaçak anahtarcılar türedi. Diyelim ki kapıda kaldınız ve internet ya da el ilanlarından bulduğunuz bir anahtarcı çağırdınız. Kapınızı açıyorlar ve daha sonra da eviniz soyuluyor. O kadar çok kaçak çalışan anahtarcı var ki. Özellikle seyyar olarak gecenin geç saatlerine kadar hizmet veriyorlar. Bu tür şahısların ne odaya kayıtları var ne de vergiye tabiler. Hiçbir şekilde güvenilirliği olmayan bu insanlara itibar edilmemeli. Kaliteli ve güvenilir hizmet almak için mutlaka işin uzmanı anahtarcıdan hizmet alın. Çağrıldığında sabit iş yeri, oda kaydı ve oda kimlik kartı sorulsun, yapılan işe mutlaka belge alınsın. Kaçak çalışanlara acil olarak kapılarını açtıran vatandaş evlerinin soyulacağını düşünsün.

Anahtarcılık hizmeti veren bilindik bir firma çıkartma yapmış, kaçak çalışan kişi de bu çıkartmanın altına sadece kendi telefon numarasını koyuyor. Vatandaş çıkartması olan o bilindik firmayı aradığında telefon numarası kaçak çalışan kişinin numarası çıkıyor. Gecenin bir vaktinde 2-3 kişi işe gidiyorlar 50-60 liralık işlere 200-300 lira para istiyorlar. Vatandaş, ‘kardeşim biz her zaman kapıyı açtırdığımızda 30-40 civarında para veriyoruz. Siz niçin 200 lira istiyorsunuz?’ diyor. Kaçak çalışan kişi de ‘işine gelirse kardeşim, saat gecenin 1’i’ diyor. Kalabalık oldukları için vatandaş da parayı vermek zorunda kalıyor. Bu kişilerin bizim odamızla bağlantısı yok. Arabasının bagajına koymuş malzemeleri internet ve telefonla kaçak iş yapan kişilerdir. Bunlarla ilgili bir yaptırım yok.”

‘Vatandaş anahtarcıyla birebir görüşmeli’

Piyasadaki komisyonculara dikkat çeken Başkan Polat, “Hizmet almak isteyen vatandaş, internete başvurduğunda 2-3 komisyoncu giriyor araya. Adam gelmiş, İstanbul’da bir şirket kurmuş. Diyelim ki Birlik Mahallesi’nde hizmet veriyor. Camcı, anahtarcı, tesisatçı veya elektrikçi arıyorsunuz, bu vatandaşın telefonu düşüyor. 4-5 meslekle ilgili bunlar hizmet veriyor. Çilingire ihtiyacı olan bir vatandaş internetten bu kişilerin numarasını buluyor, vatandaş, ‘kapıyı kaç liraya açarsınız’ diyor. Bunlar da ’80-100 liraya açarız’ diyor. Veya bana yönlendiriyor işi yüzde 20 komisyon alıyor. Bazen mablağalar yükseliyor. Beni arıyor birisi ‘şöyle bir iş var yapar mısın?’ diyor, ‘yaparım’ diyorum. ‘Ne kadar borcumuz olur?’ diye soruyor. Ben de ‘150-200 lira’ diyorum. ‘Tamam, ben size döneceğim’ diyor. 10 dakika sonra arıyor, ‘tamam ben müşteriyle görüştüm; bizim adımıza o işi yap gel, 400 lira +KDV fatura keseceğim’ diyor, misal veriyorum veya ‘400+KDV faturasını kes, KDV’ni al, 200 lirası benim’ diyor. Hiç elini değmeden, bir telefonla para kazanıyor. Bu şekilde komisyoncular türedi. Artık insanlar hiç terlemeden, hiçbir iş yapmadan oturduğu yerden para kazanmanın yollarına gidiyor. Bu da bizim müşterilerin bilinçsizliğinden. Gelip anahtarcıyla birebir görüşmesi lazım.” dedi.

‘Anahtarcıların mutlaka parmak izleri alınsın’

Polat, sözlerine ek olarak şöyle konuştu: “Bizim mesleğimiz su götürmeyen bir meslek. En kısa zamanda kontrol altına alınması lazım. Türkiye genelinde kaç anahtarcı var? Bunların tespiti yapılsın. Anahtarcıların mutlaka parmak izleri alınsın.”