‘Fasıllar’ ve ‘mültecileri’ görüştüler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile mülteciler konusunda ‘külfet paylaşımı’ üzerinde durduklarını belirterek, Merkel’in “Türkiye’ye yardımcı olmamız gerekir’ dediğini kaydetti.

Eklenme: 18 Ekim 2015 - 17:53 / Son Güncelleme: 23 Kasım 2016 - 12:54 / Editör: BIK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Almanya Başbakan Angela Merkel ile görüşmesinin ardından ortak basın açıklaması yapıldı.

Erdoğan, Merkel ile Türkiye-AB ile ilgili fasıllar üzerindeki çalışmaları değerlendirdiklerini belirterek, “Gerek 15, 17, 23, 24 ve bu noktada 31. fasıllar üzerinde değerlendirme yaptık. Gerek Almanya’nın, Fransa’nın, İngiltere’nin, İspanya’nın, bu tür ülkelerin bu konudaki desteğini kendilerinden özellikle rica ettim” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önemli konu başlıklarımızdan bir tanesi mültecilerin şu andaki gerek Türkiye’deki durumu gerekse Batı’ya olan yönelişidir. Bu konuda külfet paylaşımı üzerinde değerlendirmemiz oldu. Türkiye’nin bu konuda üstlendiği yükü kendileri (Merkel) de ifade etmek suretiyle ‘Türkiye’ye yardımcı olmamız gerekir’ dediler” ifadelerini kullandı.

Almanya Başbakanı Merkel de “Türkiye’nin bugüne kadar 2 milyon mülteciyi kabul ederek çok büyük, zor bir görevi üstlendiğinin bilincinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Burada tabii ikili menfaatler çerçevesinde bütün bu saydığım süreçlerle ve gelişmelerle bağlantılı olarak da bir mülteci hareketinin olduğunu, bu mülteci hareketinin çoğalabileceğini ve bu mülteci hareketinin de Türkiye üzerinden Avrupa Birliği’ne akacağını görebiliyoruz. Bu alanda da Türkiye’nin yükünü mutlaka birlikte üstlenmek gerektiğini, Türkiye’ye burada destek olunması gerektiğini savunuyoruz” dedi.

Erdoğan ile terörle mücadele konusunu değerlendirdiklerini ifade eden Merkel, Suriye’de bir siyasi çözümün gerekliliğini ele aldıklarını belirtti. Merkel, bu konuların iki ülkeyi ilgilendiren önemli konu başlıkları olduğunu vurgulayarak, bu iki konuyu da ikili düzeyde bundan sonra da görüşme konusunda mutabakata varıldığını kaydetti.