Felluce’deki sivillere karşı ihlalleri

IKBY Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Yaver: “Sivillerin, Sünni oldukları veya daha önce DAEŞ’in kontrol ettiği bölgelerde ikamet ettikleri için saldırıya ve kötü muameleye maruz kalmaları kabul edilemez.” diye konuştu. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, Enbar’ın Felluce kentinde mahsur kalan sivillere yönelik ihlallerle ilgili, “Sivillerin, Sünni olmaları veya daha önce DAEŞ’in kontrol ettiği […]

Eklenme: 9 Haziran 2016 - 11:52 / Son Güncelleme: 9 Haziran 2016 - 11:52 / Editör: Arzu CİHANGİR
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil kentindeki Benislava Askeri kışlasında; Peşmerge güçlerine verilen zırhlı araç ve mühimmatların korunması için yapılacak askeri üssün temel atma törenine, Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Cabbar Yaver (sağ 3), Almanya'nın Askeri Uzmanları Komutanı Bernd Prill (sağ 4) ve IKBY Peşmerge Bakanı Yardımcısı Enver Hacı Osman (sol 2) katıldı. ( Yunus Keleş - Anadolu Ajansı )

IKBY Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Yaver: “Sivillerin, Sünni oldukları veya daha önce DAEŞ’in kontrol ettiği bölgelerde ikamet ettikleri için saldırıya ve kötü muameleye maruz kalmaları kabul edilemez.” diye konuştu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, Enbar’ın Felluce kentinde mahsur kalan sivillere yönelik ihlallerle ilgili, “Sivillerin, Sünni olmaları veya daha önce DAEŞ’in kontrol ettiği bölgelerde ikamet etmeleri için saldırıya ve kötü muameleye maruz kalmaları kabul edilemez.” dedi.

Yaver, Felluce’de terör örgütü DAEŞ ile kurtarma operasyonu için Irak ordusuna destek veren bazı silahlı grupların saldırılarına maruz kalan sivillerin durumuna ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

DAEŞ’le savaşan silahlı grupların sivillere yönelik işledikleri suçların verilen mücadeleye doğrudan olumsuz şekilde yansıyacağını belirten Yaver, “Irak ordusuna bağlı güvenlik güçleri ve onlara destek veren Haşdi Şabi’nin özellikle DAEŞ’ten geri alınan bölgelerdeki sivillere iyi davranmaları gerekiyor. Sivillerin, Sünni oldukları veya daha önce DAEŞ’in kontrol ettiği bölgelerde ikamet ettikleri için saldırıya ve kötü muameleye maruz kalmaları kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası insan haklarına göre, savaş sırasında sivillerin özellikle dikkatli şekilde korunması gerektiğinin altını çizen Yaver, “Peşmerge güçlerimize bu yönde eğitim verdik. Çatışma sırasında yakalananlar DAEŞ’in militanı dahi olsalar,  bir tutuklu muamelesi görüp yasalara göre mahkemeye teslim edilmeleri gerekiyor.” dedi.

“DAEŞ ile mücadelenin perde arkasında mezhepçilik hesapları var” 

IKBY Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Üyesi ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Milletvekili Ferset Sofi de çatışma bölgelerindeki tüm sivillere terörist muamelesi yapılmasının doğru olmadığını kaydederek şunları ifade etti:

“Bazı durumlarda DAEŞ militanları iç göçmen kılığında güvenli bölgelere sızmaya çalışıyor ancak bunu bahane ederek herkese terörist gözü ile bakamazsınız. Bölgede mahsur kalan sivillere karşı terör kartını kullanıp perde arkasından mezhepçilik ve tasfiye hesapları yapılıyor. Bu durumun son derece tehlikeli olduğunu belirtmemiz lazım.”

Sofi, kurtarma operasyonu sırasında Irak ordusuna destek veren silahlı grupların DAEŞ ile mücadeleyi mezhep savaşıyla karıştırmamaları gerektiği uyarısında bulundu.

“Siviller iki tehlike ile karşı karşıya”

Felluce’deki operasyona katılan bazı silahlı grupların sivillere karşı büyük hak ihlalleri işlediğini dile getiren Sofi, “DAEŞ’i ortadan kaldıracağız diyen silahlı örgütlerin sivillere saldırması ve onlara zarar vermeleri bizi derinden üzüp, ciddi şekilde endişelendiriyor. Silahlı grupların acil olarak çatışma ve savaş sırasında sivillerin korunması için çıkarılan uluslararası yasalara uymaları gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Kürt parlamenter Sofi, çatışmaların yoğun yaşandığı bölgelerde sivillerin durumuyla ilgili “kırmızı çizgi”nin aşıldığını vurgularken, “Çok tehlikeli ve büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Çatışmaların ortasında kalan siviller iki tehlike ile karşı karşıya. Birincisi DAEŞ tehdidi ve diğeri ise insan hakları konusunda büyük hak ihlalleri yapan bazı silahlı gruplar. Bu duruma son verilmesi için uluslararası desteğe ihtiyaç var.” diye konuştu.

AA