Fetih Ordusu İdlib’i aldı

Muhalif Çatı Birliği Fetih Ordusu, Suriye’nin kuzeybatısında yer alan İdlib kentinin denetimini tamamıyla sağladı.Fetih Ordusu’nun saha komutanlarından Usame Ebu İbrahim, birleşik muhalif birliklerin 5 günden bu yana İldib kentinde Esed güçlerinin bulunduğu bina ve karargahlara ağır silahlarla düzenlediği saldırılar sonucunda bugün şehrin kontrolünü tamamıyla ele geçirdiğini söyledi. Rejimin hava saldırılarına karşı halkın güvenli bölgelere taşındığını […]

Eklenme: 29 Mart 2015 - 08:57 / Son Güncelleme: 29 Mart 2015 - 8:57 / Editör: BIK

Muhalif Çatı Birliği Fetih Ordusu, Suriye’nin kuzeybatısında yer alan İdlib kentinin denetimini tamamıyla sağladı.Fetih Ordusu’nun saha komutanlarından Usame Ebu İbrahim, birleşik muhalif birliklerin 5 günden bu yana İldib kentinde Esed güçlerinin bulunduğu bina ve karargahlara ağır silahlarla düzenlediği saldırılar sonucunda bugün şehrin kontrolünü tamamıyla ele geçirdiğini söyledi.

Rejimin hava saldırılarına karşı halkın güvenli bölgelere taşındığını ifade eden İbrahim, “Şehir müzesi, hava istihbarat şubesi, kent terminali, İdlib merkezi ceazevi, valilik binası, şehir postanesi, cinayet şube büro amirliği ve birçok askeri ve güvenlik güçlerinin karargah olarak kullandığı yerlerin kontrolünü sağladık” dedi.

“Esed güçleri, kentin güneyindeki Mastuma kışlasına doğru kaçıyor”

“Şehir içindeki çatışmalarda muhaliflere direnemeyen Esed güçleri, kentin güneyindeki Mastuma kışlasına doğru kaçıyor” diyen İbrahim, Suriye ordusunun hava saldırılarına karşı sivilleri daha güvenli bölgelere taşıdıklarını dile getirdi.

Çatışmalarda çok sayıda rejim askerini öldürdüklerini ve esir aldıklarını da vurgulayan İbrahim, bazı askerin kıyafet değiştirerek halka karıştığını ve bunlardan 40’a yakın “şebbihayı” yakaladıklarını ifade etti.

Fetih Ordusu’ndan Ebu Raşka ise “Kent merkezinin kontrolünü sağladık, Allah’ın izniyle güneydeki illere doğru ilerleyeceğiz. Beşşar, senin askerini eze eze sana doğru geliyoruz” dedi.

Fetih Ordusu’nun, Esed’i destekleyen İdlib’e bağlı El-Fuaa köyünü de kuşattığı belirtildi.

Ahraru’ş Şam, Nusra Cephesi, Aksa Askerleri (Cundu’l-Aksa), Sunne Ordusu (Ceyşu’s-Sunne), Feyleku’ş-Şam ve Hak Tugayı (Livau’l- Hak) gibi büyük gruplar, “Fetih Ordusu” (Ceyş’ul-Fetih) adı altında “İdlib’e ortak saldırı” düzenlemek amacıyla birleştiklerini açıklamıştı.

Hatay’da kutlama

Suriye’de İdlib kentinin muhalifler tarafından alınması, bu ülkeden sığınmacıların barındığı Hatay’ın Yayladağı ilçesindeki kampta kutlandı.

İlçedeki 3 bin kişilik TEKEL kampında kalan ve çoğunluğu İdlib ve ilçelerinden kaçan Suriyeliler, yatsı namazı sonrası çadır kent meydanına toplandı.

Aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu Suriyeliler, kamp sokaklarında bir süre yürüdü.

Ellerinde Türkiye ve Suriye bayraklarıyla halay çeken Suriyeliler, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine slogan attı.

Sığınmacılardan Ahmed Hasso, gazetecilere yaptığı açıklamada, rejim güçlerinin saldırıları nedeniyle İdlib’den kaçıp yaklaşık 4 yıl önce Türkiye’ye geldiğini söyledi.

Uzun süredir mutlu haber alamadıklarını anlatan Hasso, İdlib’in Muhalif Çatı Birliği Fetih Ordusu’nun kontrolüne girmesiyle adeta bayram ettiklerini anlattı.

Anadolu Ajansı

RE

my girlfriend cheated on me should i take her back link did my girlfriend cheat on me
my husband cheated women who want to cheat affairs with married men
cheat women robertsuk.com cheat women