Filistinlilerden Abbas’a Peres tepkisi: Nasıl gidersin

Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın, eski İsrail Cumhurbaşkanı Peres’in cenaze törenine katılma kararı alması Filistinliler tarafından tepkiyle karşılandı.

Eklenme: 30 Eylül 2016 - 15:06 / Son Güncelleme: 30 Eylül 2016 - 15:06 / Editör: Ferhat Esnek
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, hayatını kaybeden eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres için Batı Kudüs'teki Herzl Dağı'nda düzenlenen resmi cenaze törenine katıldı. Abbas'ı, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve eşi Sara Netanyahu karşıladı.

RAMALLAH – Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres için taziye mesajı yayınlaması ve işgal altındaki Kudüs’te düzenlenecek cenaze törenine katılma kararı alması Filistin’de tartışmalara yol açtı.

Filistin’in resmi haber ajansı WAFA’ya göre, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, yayınladığı taziye mesajında, eski İsrail Cumhurbaşkanı Peres’in ölümünden dolayı büyük bir üzüntü duyduğunu ifade etti.

Abbas mesajında, Peres’in, 1994’te Filistin ile İsrail arasında imzalanan Oslo Barış Antlaşması’ndan hayatının son anlarına kadar Ortadoğu’da “barışı tesis etmek için çabaladığını” vurguladı.

”Abbas’ın törene katılması Filistin halkının acısını hafife almaktır”

Abbas’ın Peres için yarın Batı Kudüs’te düzenlenecek cenaze törenine katılma kararı alması ve taziye mesajı yayınlaması, Filistin halkı ve Filistinli direniş grupları tarafından tepkiyle karşılandı.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zühri, yaptığı açıklamada, “Abbas’ın Peres’in cenaze törenine katılması şehitlerimizin ve Filistin halkının yaşadığı acıların hafife alınması anlamına geliyor. Filistin halkı, Gana ve başka soykırımlara imza atan Peres’in ölümünden büyük bir memnuniyet duymaktadır.” ifadelerini kullandı.

AA