Fırtınayla ortaya çıkan tarihi eserler

Bartın'ın Amasra ilçesinde şiddetli fırtına nedeniyle oluşan dalgalar, kayaların arasında olduğu tahmin edilen Roma dönemine ait lahit ve sütun parçalarını ortaya çıkardı.

07 Aralık 2012 Cuma, 14:19
BARTIN (AA) - İlçede küçük liman mevkisinde tarihi mimari parçalar gören vatandaşlar, durumu Müze Müdürlüğü'ne bildirdi.

Müze Müdürlüğü yetkilileri, bölgede yaptıkları incelemede üzerinde figürler ve Latince yazılar bulunan taşların, Roma dönemine ait lahit ve sütun parçaları olduğunu belirledi.

Müze Müdür Vekili Yeşim Ozan, AA muhabirine yaptığı açıklamada parçaların uzun yıllar önce inşaat temeli sırasında çıkan molozlarla sahile döküldüğünü tahmin ettiklerini söyledi.

İlçede yapılan inşaat temeli kazılarının müze müdürlüğü denetimi altında yapıldığını ancak söz konusu tarihi parçaların ne zaman atıldığının bilinmediğini kaydeden Ozan, şöyle konuştu:

''Uzun bir süre önce molozlarla sahile döküldüğünü düşündüğümüz parçalar, öyle zannediyoruz ki yine uzun yıllardır oradaydı. Ancak, şiddetli fırtınada oluşan dev dalgalar üzerindeki molozları ve taş yığınlarını hareket ettirince bu eserler ortaya çıktı. Üzerinde Latin harfleri bulunan Roma dönemine ait olduğunu tespit ettiğimiz mermer sütun müdürlüğümüzce kıyıya çekilerek koruma altına alındı, üzerinde öküz figürünün bulunduğu mermer sütun ile lahitler büyük ve ağır olduğu için dikkatli bir çalışmayla taşınması gerekiyor. En kısa sürede o parçaları da müzeye taşıyarak koruma altına alacağız''

Muhabir: Selim Bostancı-Kasım Sakallı

Yayıncı: Ebubekir Gülüm

MK
why does my husband cheat scottdangelo.com i want my husband to cheat
just found out my husband cheated on me blog.itracsigns.com has my husband cheated
my husband cheated click affairs with married men

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
>