SON DAKİKA
   Kanada'da 6,6 büyüklüğünde deprem    Carlos'un gönlü Bundesliga'da    Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde tren kazası    Konut satışları arttı    Erdoğan’ın tarihi kabulünden memnuniyet duyuyoruz    Batan feribotta ölü sayısı artıyor    Cumhurbaşkanı Gül öğrencileri kabul etti    Herkes acıları paylaşma erdemini göstermeli    Cumhurbaşkanı ile konuyu değerlendireceğiz    Mühim olan soruşturulmasıdır ve soruşturulacak    Meclis açılışının 94. yılını resepsiyonla kutladı    Corona virüsü kaynaklı ölümler artıyor    Hamas’ı seçen barış istemez    Irak'ta 39 IŞİD militanı öldürüldü    Erdoğan’ın tarihi kabulünden memnuniyet duyuyoruz    Serbest piyasada döviz açılış    Başbakan Erdoğan'ın mesajı dünya basınında    Filistin'de ayrılık dönemi bitti    Mithat Bayrak son yolculuğuna uğurlandı    Akıllı sarı basın kartı önerisi

Fırtınayla ortaya çıkan tarihi eserler

Bartın'ın Amasra ilçesinde şiddetli fırtına nedeniyle oluşan dalgalar, kayaların arasında olduğu tahmin edilen Roma dönemine ait lahit ve sütun parçalarını ortaya çıkardı.

07 Aralık 2012 Cuma, 14:19
BARTIN (AA) - İlçede küçük liman mevkisinde tarihi mimari parçalar gören vatandaşlar, durumu Müze Müdürlüğü'ne bildirdi.

Müze Müdürlüğü yetkilileri, bölgede yaptıkları incelemede üzerinde figürler ve Latince yazılar bulunan taşların, Roma dönemine ait lahit ve sütun parçaları olduğunu belirledi.

Müze Müdür Vekili Yeşim Ozan, AA muhabirine yaptığı açıklamada parçaların uzun yıllar önce inşaat temeli sırasında çıkan molozlarla sahile döküldüğünü tahmin ettiklerini söyledi.

İlçede yapılan inşaat temeli kazılarının müze müdürlüğü denetimi altında yapıldığını ancak söz konusu tarihi parçaların ne zaman atıldığının bilinmediğini kaydeden Ozan, şöyle konuştu:

''Uzun bir süre önce molozlarla sahile döküldüğünü düşündüğümüz parçalar, öyle zannediyoruz ki yine uzun yıllardır oradaydı. Ancak, şiddetli fırtınada oluşan dev dalgalar üzerindeki molozları ve taş yığınlarını hareket ettirince bu eserler ortaya çıktı. Üzerinde Latin harfleri bulunan Roma dönemine ait olduğunu tespit ettiğimiz mermer sütun müdürlüğümüzce kıyıya çekilerek koruma altına alındı, üzerinde öküz figürünün bulunduğu mermer sütun ile lahitler büyük ve ağır olduğu için dikkatli bir çalışmayla taşınması gerekiyor. En kısa sürede o parçaları da müzeye taşıyarak koruma altına alacağız''

Muhabir: Selim Bostancı-Kasım Sakallı

Yayıncı: Ebubekir Gülüm

MK

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
BASINDA BUGÜN

Yaygın Süreli Yayınlar

Akşam Gazetesi

Bugün Gazetesi

Cumhuriyet Gazetesi

Dünya Gazetesi

Fanatik Gazetesi

Fotomaç Gazetesi

Habertürk Gazetesi

Hürriyet Gazetesi

Milliyet Gazetesi

Milli Gazete

Posta Gazetesi

Radikal Gazetesi

Sabah Gazetesi

Sözcü

Star Gazetesi

Takvim Gazetesi

Taraf Gazetesi

Türkiye Gazetesi

Vakit Gazetesi

Vatan Gazetesi

Yeni Asya Gazetesi

Yeni Şafak Gazetesi

Zaman Gazetesi

Ortadoğu Gazetesi

PARA PİYASALARI

24 Nisan 2014Perşembe

  • BIST 100 73.170 0,00
  • DOLAR 2,1455 -0,23
  • EURO 2,9765 0,81
  • STERLİN 3,6027 -0,16
  • ALTIN 89,089 0,74
  • O/N REPO 10,18%
  • BİLEŞİK FAİZ 9,74 -1,02
  • CUMHURİYET ALTINI 594,91 0,71
  • EURO/DOLAR 1,3839 0,17
>