Fişleri atmayın, saklayın

Alışveriş sonrası tüketiciye verilen fatura, fiş, ürün garanti belgesi ve kullanma kılavuzlarının, özenle saklanması gerektiğine dikkati çeken Abdullah Özçulcu, “Alışver,iş sonrası fişleri atmayın!” uyarısında bulundu.

Eklenme: 22 Kasım 2016 - 09:48 / Son Güncelleme: 22 Kasım 2016 - 9:48 / Editör: Büşra Kılıç

Yalçın KÜÇÜK- Antalya Hilal Gazetesi- Kayıt dışı ekonomiyle mücadele edebilmek için her tüketicinin fişini alması gerektiğine değinen Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Antalya Şube Başkanı Abdullah Özçulcu, “Vatandaş olarak üzerine düşen görevi yerine getirmeyen tüketicinin, şikayet etmeye de hakkı yoktur. Tüketici koruma derneği olarak, tüketicilerimizin haklarını koruyabilmemiz için mutlaka yazılı bir belgeye ihtiyaç olacaktır. Tüketici olarak haklarınızın korunmasını istiyorsanız, alışveriş sonrası fişlerinizi atmak yerine, çekmecenizde saklayın” diye konuştu.

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Antalya Şube Başkanı Abdullah Özçulcu, “Tüketici olarak haklarınızın korunmasını istiyorsanız, alışveriş sonrası fişlerinizi atmak yerine, çekmecenizde saklayın” dedi.

Av. Abdullah Özçulcu, alışveriş fişlerinin ürün kullanımı süresince tüketici tarafından saklanması gerektiğini vurguladı.

Alışveriş sonrası yırtılan, çöpe atılan fişlerin tüketiciyi zor durumda bırakabileceğini belirten Başkan Av. Özçulcu, “Tüketici koruma derneği olarak, tüketicilerimizin haklarını koruyabilmemiz için mutlaka yazılı bir belgeye ihtiyaç olacaktır. Tüketici olarak haklarınızın korunmasını istiyorsanız, alışveriş sonrası fişlerinizi atmak yerine, çekmecenizde saklayın” diye konuştu.

Alışveriş sonrası tüketiciye verilen fatura, fiş, ürün garanti belgesi ve kullanma kılavuzlarının, özenle saklanması gerektiğine dikkati çeken Başkan Özçulcu, “Tüketici Koruma Derneği olarak özellikle alışveriş sonrası tüketicilerden çok şikayet alıyoruz. Tüketiciler yiyecek, giyecek, ev eşyası, hatta araçlarına aldıkları akaryakıt fişlerini dahi kullanım süresi boyunca atmamalılar. Benzin yerine yanlışlıkla mazot konulan, kaçak ve sulu akaryakıt kullanılan araçların motorlarında büyük hasarlar meydana gelebiliyor” dedi.

Abdullah Özçulcu, “Sadece sağlığınız ve tüketici hakları açısından değil, bir vatandaşlık görevi olarak alışveriş sonrası fişinizi alın” dedi. Kayıt dışı ekonomiyle mücadele edebilmek için her tüketicinin fişini alması gerektiğine değinen Av. Özçulcu, “Vatandaş olarak üzerine düşen görevi yerine getirmeyen tüketicinin, şikayet etmeye de hakkı yoktur” diye konuştu.