Fıstığın yabani hali; bıttım sabunu

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin doğu kısmında üretilen özel bir güzellik sabunu olan bıttım sabunun birçok sorunun çözümü olduğuna inanılıyor.

Eklenme: 17 Ekim 2017 - 08:51 / Son Güncelleme: 17 Ekim 2017 - 8:51 / Editör: Büşra Kılıç

Ahmet BARAN- Diyarbakır Yenigün Gazetesi- Tamamen el yapımı olan ve saç dökülmesinden cilt temizliğine kadar birçok alanda kullanılan bıttım sabunu yapılışı ve yararları itibari ile oldukça dikkat çekiyor. Diyarbakır’da düzenlenen ‘Evleniyoruz’ fuarında satışa sunulan bıttım sabunu ilgiyle karşılanırken, özellikle saç dökülmesi sorunları ile boğuşanların yoğun olarak satın aldığı bir ürün olarak dikkat çekti. Bıttım sabunu tamamen el yapımı olması ile dikkat çekerken, bu sabunun üretiminde hiçbir katkı maddesi kullanılmadığı belirtildi.

“Çoğu insan peynir sanıyor”

Bıttım sabununun hemen hemen Türkiye’nin her yerinde ilgi görüp bilindiğini belirten bıttım sabunu satıcısı Murathan Kansu, “Bıttım sabunu birçok açıdan faydası olan bir sabun vatandaşlarımızda bu sabuna çok ilgi gösteriyor. Ben onlarca kişinin ağzından bu sabunu çekip aldım. Çoğu insan peynir sanıp ağzına götürüyor. Bıttım sabunu egzema, mantar, sedef, saç dökülmesi ve kepeğe karşı oldukça yararlı bir sabun. Biz sürekli fuarlarda Bıttım sabunu satıyoruz. Özellikle batıda İzmir Aliağa’da doğuda ise Batman’da bu sabuna çok yoğun ilgi gösterdiler. Bıttım sabunu menengiç meyvesinden oluşuyor. Bıttım fıstığın yabani halidir. Biz Erzurum’da bir ayda 950 kilo sabun sattık. Diyarbakır’da son olarak 2 yıl önce düzenlenen fuarda 2 ton bıttım sabunu satmıştık. Herkes bu sabuna ilgi gösteriyor” diye konuştu.

“6 ay toprağın altında kalıyor”

Bıttım sabunun yapılış aşamalarını anlatan Kansu, “Bıttım sabunu, bıttım ağaçlarının yani Siirt fıstığının yabani halidir. Toplanan bıttımlar önce yıkanıyor. Yıkama işleminden sonra bıttımlar 1 hafta kurutuluyor. Ardından büyük kazanlarda toplanan bıttımlar kaynatılıyor. Bıttım kaynatıldıktan sonra hamur kıvamına geliyor ve büyük ağaçlarla yoğunlaştırılıyor. Son olarak yoğunlaştırılıp kalıbını alan bıttım sabunu kırmızı toprağın içine bırakılıyor. Yaklaşık 6 ay bıttım toprağın altında kalıyor ve ardından çıkarılan bıttım sabunu kalıbını almış oluyor. Biz de fuarlarda ve şubelerimizde kalıp halindeki bıttımı parçalara ayırarak satıyoruz. Bıttım sabunu bu yüzden toprak kokar. Bıttım sabunları çeşitlerine göre de ayrılıyor. Şu anda saç dökülmesini önleyen tek şey sabundur. 100’den fazla sabun çeşidi var.  Fakat saç dökülmesini önleyen ve en etkili şekilde fayda sağlayan bıttım sabunudur” ifadelerini kullandı.