Fransa ilk kez Suriye’deki DAEŞ hedeflerini vurdu

Fransa, Suriye’de daha önceden belirlediği DAEŞ hedeflerini ilk kez hava operasyonuyla vurduğunu açıkladı.PARİS (AA) – Fransa, Suriye’de daha önceden belirlediği DAEŞ hedeflerini ilk kez hava operasyonuyla vurduğunu açıkladı. Elysee Sarayı’ndan yapılan yazılı açıklamada, iki haftadan fazla bir süredir havadan sürdürülen keşif operasyonlarıyla elde edilen bilgiler değerlendirilerek, Suriye’de ilk hava saldırılarının gerçekleştirildiği duyuruldu. Açıklamada, “Ülkemiz DAEŞ […]

Eklenme: 28 Eylül 2015 - 14:01 / Son Güncelleme: 28 Eylül 2015 - 14:01 / Editör: BIK

Fransa, Suriye’de daha önceden belirlediği DAEŞ hedeflerini ilk kez hava operasyonuyla vurduğunu açıkladı.PARİS (AA) – Fransa, Suriye’de daha önceden belirlediği DAEŞ hedeflerini ilk kez hava operasyonuyla vurduğunu açıkladı.

Elysee Sarayı’ndan yapılan yazılı açıklamada, iki haftadan fazla bir süredir havadan sürdürülen keşif operasyonlarıyla elde edilen bilgiler değerlendirilerek, Suriye’de ilk hava saldırılarının gerçekleştirildiği duyuruldu.

Açıklamada, “Ülkemiz DAEŞ terör tehdidiyle mücadelede kararlılığını göstermiştir. Ulusal güvenliğimizin tehlikede olduğu her durumda hava saldırıları düzenleyeceğiz” ifadelerine yer verildi.

Suriye’deki kaosa “küresel bir cevap” verilmesi gerektiğine işaret edilen açıklamada, sivil halkın DAEŞ ve diğer terör örgütlerinin saldırıları ile Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’ın bombardımanlarında korunmasının şart olduğu belirtildi.

Bölgede ılımlı muhalif grupların bir araya gelerek gerçekleştireceği siyasi geçişin her zamandan daha acil olduğuna değinilen açıklamada, Fransa’nın bölgedeki aktörlerle Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın desteğiyle aktif bir şekilde çalıştığı vurgulandı.

“DAEŞ’in eğitim kampları vuruldu”

Fransa Başbakanı Manuel Valls, operasyonlara ilişkin BFM televizyon kanalına yaptığı açıklamada, “Bu operasyonlarda, özellikle Fransa’ya yönelik saldırı hazırlığı içinde olan teröristlerin eğitildiği sığınaklar bombalandı” dedi.

İhtiyaç duyulduğu sürece operasyonların devam edeceğini belirten Valls, “Suriye’deki DAEŞ hedeflerini vuracağız çünkü terör örgütü bu sığınaklardan Fransa’ya yönelik terör saldırısı hazırlığı yapıyor. Biz BM sözleşmesine uygun olarak, meşru müdafaa ilkesi çerçevesinde hareket ediyoruz. Müttefiklerimizle irtibat halinde ancak kendi başımıza hareket ediyoruz” diye konuştu.

Valls, Suriye’deki savaşa çözümün diplomatik yollardan bulunması gerektiğini de ifade etti.

Fransız savaş uçakları, 8 Eylül’den bu yana Suriye’de DAEŞ hedefleri üzerinde keşif uçuşları gerçekleştiriyordu. Fransa, Irak’taki DAEŞ hedeflerine yönelik hava saldırılarına katılıyor, ancak “Esed rejimini güçlendireceği” gerekçesiyle Suriye’de hava operasyonlarına katılmıyordu.

Muhabir: Onur Usta-Rahmi Gündüz

AMT

cheat women wives that cheat cheat women