Fransa’da şiddetli yağış

Ülkenin büyük bir bölümüne hafta başından beri etkili olan şiddetli yağış nedeniyle Seine-et-Marne bölgesi hala kırmızı alarmda.  Başkentteki Seine Nehri’nde su seviyesi 5 metreye ulaştı. PARİS  – Fransa’da hafta sonundan beri devam eden şiddetli yağış nedeniyle Seine-et-Marne bölgesinde verilen kırmızı alarm devam ediyor. Meteoroloji yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, dün kırmızı alarmın verildiği Loiret bölgesinde alarm seviyesinin turuncuya […]

Eklenme: 2 Haziran 2016 - 18:59 / Son Güncelleme: 2 Haziran 2016 - 19:03 / Editör: Arzu CİHANGİR
Ülkenin büyük bir bölümüne hafta başından beri etkili olan şiddetli yağış nedeniyle Seine-et-Marne bölgesi hala kırmızı alarmda.  Başkentteki Seine Nehri’nde su seviyesi 5 metreye ulaştı.

PARİS  – Fransa’da hafta sonundan beri devam eden şiddetli yağış nedeniyle Seine-et-Marne bölgesinde verilen kırmızı alarm devam ediyor.

Meteoroloji yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, dün kırmızı alarmın verildiği Loiret bölgesinde alarm seviyesinin turuncuya indirildiğini, Seine-et-Marne’da ise kırmızı alarmın devam ettiğini duyurdu.

Bugün ülkenin kuzey bölgesinde güçlü sağanak beklendiği kaydedilirken yetkililer gece sel tehlikesine karşı uyardı.

Elektrik idaresi, geneli Seine-et-Marne ve Loiret’de olmak üzere 20 binden fazla haneye elektrik verilemediğini kaydetti.

Pazar gününden beri itfaiye ekipleri 10 binden fazla vakaya müdahalede bulunurken 5 bin fazla kişi de su baskınlarının etkili olduğu yerlerden tahliye edildi.

Paris’te hafta boyu süren yağışlar nedeniyle de Seine Nehri yükselmeye devam ediyor. Yetkililer, sabah nehirdeki su seviyesinin 5 metreye ulaştığını bildirdi.

Parisliler, nehirdeki su seviyesinin yükseldiğini, Eyfel Kulesi’nin önünde yer alan Alma Köprüsü’nün altındaki Zouave Heykeli’ne bakarak anlıyor.

Normal şartlarda gövdesinin tamamı görünen asker heykeli, bugün dizlerine kadar suya batmış durumda. Seine Nehri’nde 1910’da yaşanan büyük taşkınında, su seviyesinin yaklaşık 8 metreyi bularak askerin omuzlarına kadar yükseldiği biliniyor.

Uzmanlar, nehrin yükselmeye devam edebileceği uyarısında bulundu

Fransa’da 1910’da Seine Nehri taşmış ve su seviyesi yer yer 8 metreye kadar çıkmıştı. Ülke tarihinin en önemli taşkını olarak bilinen afette Paris’te 20 bin ev su altında kalmış, banliyölerde ise 30 bin ev selden etkilenmişti. Milletvekilleri, Seine Nehri kıyısında bulunan Ulusal Meclis’e kayıkla gitmek zorunda kalmıştı. Kentte hayat ancak 45 gün sonra normale dönmüştü.

 

Muhabir: Fatma Esma Arslan

AA