Gazeteci Hüsnü Açıksöz mezarı başında anıldı

KGC Başkanı Erkan Yılmaz, Hüsnü Açıksöz’ün oğlu Yaşar Açıksöz ve torunu Ayşe Özbürme’ye Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından bastırılan Hüsnü Açıksöz kitabını hediye etti. Kitabı inceleyen Açıksöz ve Özbürme duygulu anlar yaşadı.

Eklenme: 29 Ağustos 2016 - 16:03 / Son Güncelleme: 29 Ağustos 2016 - 16:09 / Editör: Arzu CİHANGİR

KASTAMONU BİK– Milli Mücadele’ye destek vermek amacıyla 15 Haziran 1919’da Kastamonu’da Açıksöz gazetesini kuran Hüsnü Açıksöz, ölümünün 77. yıl dönümünde İstanbul’da anıldı.

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC) ve Kastamonu Genç Girişimciler Derneği (KASGEG) tarafından düzenlenen programa  Merhum Gazeteci Hüsnü Açıksöz’ün oğlu Yaşar Açıksöz ve torunu Ayşen Özbörme de katıldı. Oğul Yaşar Açıksöz, babasını 5-6 yaşlarındayken kaybettiği için O’nu çok az hatırlayabildiğini aktararak, babasının çalışmalarından dolayı gurur duyduklarını kaydetti.

Fotoğraf: Yaşar Kuru (Kastamonu BİK)

Fotoğraf: Yaşar Kuru (Kastamonu BİK)

Açıksöz’ün, Feriköy Mezarlığındaki kabrinde başlayan program Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlayarak, edilen dualarla devam etti. Açıksöz’ün kabrine çiçek bırakılmasıyla anma sona erdi.

KGC Başkanı Erkan Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Hüsnü Açıksöz’ün 150 yıllık Kastamonu basınının gelmiş geçmiş en güçlü gazetecisi olduğunu söyledi. Açıksöz’ün Türkiye’nin kuruluş yıllarında çok önemli ve zorlu bir görev üstlendiğini anımsatan Yılmaz “Milli Mücadele’nin Anadolu’daki basın bayraktarı Hüsnü Açıksöz, Milli Mücadele’ye kalemi ve fikirleriyle güç kattı. 20’li yaşlarda Kastamonu’da Açıksöz gazetesini kurdu ve yazarlık yaptı. Onun hayatını ‘vatan, millet ve gazetecilik’ olarak özetleyebiliriz.” dedi.

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti olarak 2015 yılını Hüsnü Açıksöz Yılı ilan ettiklerini hatırlatan Yılmaz şunları söyledi: “Bu kapsamda Hüsnü Açıksöz Büyük Ödülleri meslektaşlarımıza verildi. Kastamonu Belediye Başkanlığına sunduğumuz dilekçe doğrultusunda, Hüsnü Açıksöz’ün ismi Kuyudibi girişindeki meydana verildi. Meydan düzenleme çalışmalarında sona gelindi, açılışını ilerleyen günlerde geniş bir katılımla yapacağız. Geçtiğimiz yıl bir de Hüsnü Açıksöz paneli düzenledik ve akabinde bu panel, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca’nın desteğiyle kitap haline geldi.”

“Hüsnü Açıksöz, hem tarih yapan hem de yazan ender bir şahsiyet”

Programa katılan Araştırmacı Gazeteci Erdal Arslan Hüsnü Açıksöz üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Bu sunumda Arslan “Hüsnü Açıksöz’ü sadece gazeteci yönüyle ele almak hem ona hem de Kastamonu’ya büyük bir haksızlık olur. Hüsnü Açıksöz’e Kastamonu kimliğinin bir vefa borcu vardır. Biz bugün burada bu vefa borcunu ödeyebilmek, Hüsnü Açıksöz’ü unutmama ve unutturmama ideali ve gelecek kuşaklara bu mümtaz şahsiyeti tanıtabilme gayretiyle bulunuyoruz. Tarihi birileri yapar ve birileri yazar. Hüsnü Açıksöz hem tarih yapan hem de tarih yazan ender şahsiyetlerden birisidir. Hüsnü Açıksöz’ün Kastamonu basınına, Milli Mücadeleye, Türk tarihine ve kültürüne yaptığı katkıları unutmayacak ve unutturmayacağız.” dedi.

BİK