Gazzeli otistik çocuklara müzikle tedavi

Gazzeli otistik çocuklar keman ve ud sesiyle tedavi ediliyor.Rehabilitasyon Merkezi psikologu İvedallah: “Müzikle tedavinin, sinir sistemine doğrudan bir etkisi var, vicdanı hemen harekete geçirebiliyor. Bu da çocuğun psikolojine olumlu yansıyor ve topluma entegre olmada yardımcı oluyor” İsrail’in Gazze’ye yönelik son saldırılarının otistik çocuklar üzerindeki kötü etkilerini azaltma amacıyla başlatılan uygulama, çocuklara sessiz dünyalarından sıyrılıp topluma […]

Eklenme: 1 Nisan 2015 - 14:16 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 23:17 / Editör: BIK

Gazzeli otistik çocuklar keman ve ud sesiyle tedavi ediliyor.Rehabilitasyon Merkezi psikologu İvedallah:

“Müzikle tedavinin, sinir sistemine doğrudan bir etkisi var, vicdanı hemen harekete geçirebiliyor. Bu da çocuğun psikolojine olumlu yansıyor ve topluma entegre olmada yardımcı oluyor”

İsrail’in Gazze’ye yönelik son saldırılarının otistik çocuklar üzerindeki kötü etkilerini azaltma amacıyla başlatılan uygulama, çocuklara sessiz dünyalarından sıyrılıp topluma entegre olabilme fırsatı veriyor.

Milli Rehabilitasyon Merkezi’nde keman ve ud çalarak çocuklara ulaşmaya çalışan gönüllüler ve psikologlar, projenin meyvelerini vermeye başladığını ifade ediyor.

Müzikli tedavi seanslarına katılan otizm hastası 10 yaşındaki Sidal Ebu Sahil, kendisi gibi 20 çocuğun da bulunduğu bir salonda ağır ağır “Usum Velid” isimli meşhur çocuk şarkısını söylemeye başlıyor. Etrafındaki diğer çocuklar da alkışlarla kendisine eşlik ediyor.

Sidal’in, müzikle tedavi oturumlarına katılmadan önce özgüven ve topluma entegre problemleri yaşadığını belirten merkezin psikologlarından Elin İvedallah, “Sidal, Gazze’de toplumun bakışları yüzünden kendisine güveni kırılmış özel ihtiyaç sahibi çocuklardan sadece biri” diyor.

Merkezde müzikle eğitim programına başlama sürecini anlatan İvedallah, İsrail’in Gazze’ye yönelik son saldırılarının ardından özel ihtiyaç sahibi çocuklarda psikolojik problemlerin arttığını, uluslararası araştırmaların da bu çocukların müzikle tedavisinde başarılı sonuçlar alındığını gösterdiğini belirtti.

“Müzikle tedavinin, sinir sistemine doğrudan bir etkisi var, vicdanı hemen harekete geçirebiliyor. Bu da çocuğun psikolojine olumlu yansıyor ve topluma entegre olmada yardımcı oluyor” diyen İvedallah, çocuklarda en fazla utangaçlık, yalnızlık ve eğitim almaktan kaçınma gibi problemler görüldüğünü kaydetti.

Müzikle tedavi seanslarına katılan çocuklarda psikolojik olarak olumlu değişiklikler gözlemlediklerini dile getiren İvedallah, bazı çocukların eğitim almayı kabul ettğini, bazılarının ise otizmden kaynaklanan utangaçlığı yendiğini ifade etti.

İvedallah, merkezin sağlıklı bir ortamda büyümeleri için bu çocuklarla toplum arasında bir bağ kurmaya çalıştığını ve ileriki dönemde daha çok çocuğun istifade edebilmesi için müzikle tedavi seanslarını arttıracağını dile getirdi.

Seanslarda keman çalan Salah Ebu Ahmed, İsrail saldırılarının Gazzeli çocuklar üzerindeki etkilerini azaltmak için başlatılan müzikle tedavi oturumlarının ilk olarak enstrüman çalan genç gruplar tarafından yapıldığını söyledi.

“Birkaç oturumun ardından çocuklardan olumlu tepkiler almaya başladık. Sessiz dünyalarından sıyrılıp şarkı söylemeye, alkış tutmaya ve gülmeye başladılar” diyen Ebu Ahmed, çocukların zamanla duygularını şarkılar yoluyla dile getirdiğini ve toplumla iletişim kurmayı başardığını belirtti.

Bu işi gönüllü yaptıklarını ifade eden Ebu Ahmed, otistik çocukların ileride kendilerinin idare edebileceği bir müzik grubu kurmalarını temenni ettiğini dile getirdi.

Gazze’de 2013 yılı verilerine göre 70 bin engelli bulunuyor. Otizm hastalarının sayısına ilişkin ise net bir sayı verilemiyor.

AA- Nour Mahd Ali Abu Aisha

MU

i dreamed my wife cheated on me gerarprieto.com reasons women cheat
why does my husband cheat scottdangelo.com i want my husband to cheat
my husband cheated click affairs with married men