Gençlerin umudu Sözleşmeli Er’lik

Yaşı 20’den büyük 25’ten küçük olan vatandaşların başvurabileceği sözleşmeli er pozisyonlarına başvurularda 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ciddi bir artış olduğu gözlendi.

Eklenme: 23 Kasım 2016 - 08:58 / Son Güncelleme: 23 Kasım 2016 - 8:58 / Editör: Büşra Kılıç

BAŞVURULAR 2-3 KAT ARTTI

Murat ŞENTÜRK- Antalya Hilal Gazetesi- Antalya Askerlik Şubesi’ne yapılan müracaatlarda 2-3 katı artış olduğu sözleşmeli er olmak için gelenlerin yanında, özel hareket ile özel kuvvetlerde gönüllü yer almak için başvuranlar olduğu öğrenildi. Asgari ücretin 1300 lira olduğu Türkiye’de sözleşmeli er olarak işe başlayanlar en az 2 bin 389 lira maaş alıyor.

İşsizliğin günden güne arttığı Türkiye’de geçmiş yıllarda askere gitmemek için çaba harcayanların yerini, sözleşmeli er olmak için kuyruğa giren işsizler aldı. Antalya’da 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başvuruların önceki aylara göre 2-3 katı arttığı genelde Jandarma Özel Harekat, Bordo bereliler ve Özel Kuvvetler için başvuru yapıldığı öğrenildi. Özellikle yeni vizyona giren ve özel kuvvetlerin sınır dışındaki kahramanlıklarını anlatan Dağ 2 filmini izleyenlerin terörle mücadeleye katılmak ve silahlı kuvvetler çatısı altında yer almak için istekli oldukları gözlendi.

Askerliğini yapmamış vatandaşların da meslek olarak sözleşmeli er pozisyonda çalıştırılmalarına imkân tanınırken, asgari 3 yıl çalışan bir sözleşmeli erin ayrılmak istediğinde alacağı tazminat 33 bin 915 lira 88 kuruş olarak belirlenirken, 7 yılını tamamlamış bir Sözleşmeli Çavuş ise 84 bin 181 lira 65 kuruş tazminat(ikramiye) almayı hak ediyor. 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununa tabi olan sözleşmeli erlerin 30 gün kanuni, 15 gün de mazeret izni olmak üzere yılda 45 gün izin hakları bulunuyor.

Askerlik hizmetini yapmamış olanlar en az 3 yıl sözleşmeli er olarak çalışmak kaydıyla vatani görevini yapmış sayılırken, 7 yıllık hizmet süresini dolduranlar ayrılmak istedikleri taktirde kamu kurum ve kuruluşlarında boş kadrolara atanabilirler. Sözleşmeli Er pozisyonundaki bir personelin 2 bin 389 lira maaşla çalışmaya başlayacak olması iştahı kabartırken, 7 yıl çalışan bir sözleşmeli biraz da birikimi varsa ev sahibi olma şansı yakalıyor. Bu imkânlara ulaşabilmek için 25 yaşından gün almamış olmak gerekiyor.

Başvuru Şartları Nelerdir?

En başta tüm kamu personellerinde olduğu gibi T.C. vatandaşı olmanız gerekmektedir. En azından ortaokuldan mezun olmak veya yurtdışında okuduysanız denkliği kabul edilmiş bir okuldan mezun olmanız gerekmektedir. Nüfus bilgilerine göre en az 20, en çok 25 yaşında olmak gerekir. 1 Ocak tarihi itibariyle 25 yaşından gün almamak gerekir. Herhangi bir sağlık sorunun olmaması gerekmektedir. Yüz kızartıcı ve terör benzeri herhangi bir suçtan ceza almamış olmak gerekir. Böyle bir ceza alıp affa uğramış dahi olsanız sözleşmeli er başvuru 2017 için uygun değilsiniz. Diğer suçlardan ise 1 aydan fazla ceza almamak kaydı ile başvuru yapılabilir. Sözleşmeli er olarak başvuracaklara fiziksel test ve sınav yapılacaktır. Bu fiziki testlerden başarıyla geçmek gerekir. Başvuracak kişinin kendisi ve 1. Dereceden akrabaları hakkında güvenlik soruşturması yapılacaktır. Sözleşmeli er olarak başvuracak kişinin kanuni ceza almasa bile sivil hayatta da temiz olması gerekmektedir. Daha önce askeri okullarda okurken ilişiğiniz kesilmiş ise sözleşmeli er olarak başvuru yapamazsınız.

Sözleşmeli Er Sözleşme Süresi

Sözleşmeli erlerin sözleşme süreleri eğitim aldıkları süreyi ve eğitimden sonra ilgili görev yerlerine atanıp silah altına alındıkları ana kadar olan süreyi kapsar. Sözleşmeli er olarak başvuracak kişilerin bilmesi gereken en önemli nokta sözleşmelerin minimum 3 yıl, maksimum 4 yıl yapıldığıdır. Bu süre sonunda istenirse yine aynı şekilde sözleşmeler uzatılabilir. Sözleşmelere uzatılırken en az 1 yıl, en çok 3 yıllık periyotlarla sözleşmeler uzatılabilir. Tüm bu sözleşme periyotları toplamda 7 dönemi aşamaz. 7 dönemin sonunda emekli olunur veya sivil kamu personelliğine geçilir. Sözleşmeli er başvuru 2017 için TSK’ye girecekler sivil memurluğa geçiş için yukarıda da bahsettiğimiz 7 hizmet dönemini bitirmelidir. Sözleşmeli erler görevdeyken istifa ettiklerinde sivil memurluğa geçemezler.