Gözler asgari ücrette

Kamu, işçi ve işveren temsilcilerinin karar vereceği asgari ücrette sendikalar enflasyonun üzerindeki artış ve refah payı ile birlikte 1.500-1.600 TL isterken, iş dünyası ise 50 lira gibi enflasyonun altında bir artış olması gerektiğine dikkat çekiyor.

Eklenme: 24 Kasım 2016 - 09:12 / Son Güncelleme: 24 Kasım 2016 - 9:12 / Editör: Büşra Kılıç

Yalçın KÜÇÜK- Antalya Hilal Gazetesi- Türk İş Antalya Temsilcisi Hacı Mevlüt Ünal, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na asgari ücretin 2017 yılında bin 600 TL olması konusunda bir teklif sunacağız. Bin 600 TL işçi için çok değil. Hükümetin de asgari ücretin arttırılması konusunda duyarlı olması gerekiyor”dedi.

6.5 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret için pazarlıklar başlıyor.Hükümet kanadı asgari ücreti 1,400 TL yapmayı amaçlarken kamu, işçi ve işveren temsilcilerinin karar vereceği asgari ücrette sendikalar enflasyonun üzerindeki artış ve refah payı ile birlikte 1.500-1.600 TL isteniyor.

Hükümetin görüşmelerde yüzde 7-8 enflasyonu göz önünde bulundurarak 100 liralık bir artışa sıcak baktığı ifade ediliyor. Ekonomi yönetiminden edinilen bilgilere göre net 1.400 TL asgari ücret masada. Çalışanların enflasyonun altında bir artış almasına sıcak bakılmıyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2017 yılı asgari ücretin belirlenmesi için Aralık ayında toplanacak. 6,5 milyon işçiyi ilgilendiren görüşmelerde işçi kesimini temsil eden Türk-İş, enflasyon oranı, geçim şartları, döviz kurlarındaki artış ve ekonomideki genel durumu göz önünde bulundurarak, pazarlık masasında sunacağı teklifi hazırladı.

Türk İş Antalya Temsilcisi Hacı Mevlüt Ünal, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na asgari ücretin 2017 yılında bin 600 TL olması konusunda bir teklif sunacağız. Bin 600 TL işçi için çok değil. Hükümetin de asgari ücretin arttırılması konusunda duyarlı olması gerekiyor” dedi.

Türk- İş, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçen yıl komisyona sunduğu ağır işlerde çalışan bir işçinin net yaşam maliyeti olan bin 600 TL’ye çıkarılmasını talep edecek. Hacı Mevlüt Ünal, “Türk-İş, enflasyon oranı, geçim şartları, döviz kurlarındaki artış ve ekonomideki genel durumu göz önünde bulundurarak, pazarlık masasında sunacağı teklifi hazırladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na 2017 yılında asgari ücretin bin 600 TL olması konusunda teklif sunacağız. Bin 600 TL işçi için çok değil. Hükümetin de asgari ücretin artırılması konusunda duyarlı olması gerekiyor”dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise geçtiğimiz gün yapmış olduğu açıklamada, yeni dönem asgari ücretle ilgili, “İstemenin sonu yok biliyorsunuz. Ama ekonominin realitelerini de unutmamak lazım. Türkiye’de ekonomi olarak dikkat etmemiz gereken şu, milli gelirine oranla, dünyada en yüksek, asgari ücretle olan bir ülkedeyiz. Bundan şikayet etmek anlamında söylemiyorum ama buna da dikkat etmek lazım” ifadelerini kullanmıştı.