Gribe dikkat

Antalya Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Dr. M.Ozan Uzkut, kış aylarının gelmesi ile birlikte gribe karşı vatandaşları uyardı.

Eklenme: 30 Kasım 2016 - 09:54 / Son Güncelleme: 30 Kasım 2016 - 9:54 / Editör: Büşra Kılıç

HAVADA ASILI KALIR

Murat ŞENTÜRK- Antalya Hilal Gazetesi- Havaların soğuması nedeniyle grip salgınına karşı uzmanlar vatandaşları uyardı. Gribin bulaşıcı bir hastalık olduğunu söyleyen Antalya Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Dr. M. Ozan Uzkut, şeker, kronik akciğer-böbrek yetmezliği olan kişilerde, yaşlılarda, hamilelerde ölümcül durumlara yol açabileceğini; tedavi edilmezse çocuklarda sinüzit, orta kulak iltihabı ve zatürreye dönüşebileceğini vurguladı. Uzkut, “Grip virüsü genellikle damlacık dediğimiz aksırık, öksürme ve konuşma gibi durumlar sonrasında etrafa yayılır ve havada asılı kalır. Özellikle 30 cm ile 2 metrelik bir alanda bulaşıcıdır. Hasta kişinin kullandığı havlu, çatal, kaşık gibi cisimlerin ortak kullanımı da yayılımı artırır” diye konuştu.

Antalya Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Dr. M.Ozan Uzkut, kış aylarının gelmesi ile birlikte gribe karşı vatandaşları uyardı. Gribin virüs kaynaklı bir hastalık olduğunu ve influenza adı verilen bu virüsün kendi içinde A, B, C olarak üç sınıfa ayrıldığını hatırlatan Uzkut, “Hayvan ve insanda ayrı ayrı bulunan virüsler birleşip kendi içlerinde değişikliğe uğradığında ortaya çıkan enfeksiyon hayvanın ismine göre adlandırılır. Kuş gribi, at gribi, domuz gribi… Normalde A grubu influenza insan ve hayvan kaynaklı olup, B ve C virüsü sadece insanlarda nadir görülen tiplerdir. Bu yılki grip virüsü H3N2 ismiyle anılıyor. Şu an için salgın olasılığından söz etmek mümkün değil. Ancak basite alıp önemsememek de olmaz” diye konuştu.

Gribin bulaşıcı bir hastalık olduğunu söyleyen Uzkut, şeker, kronik akciğer-böbrek yetmezliği olan kişilerde, yaşlılarda, küçük çocuklarda, hamilelerde ölümcül durumlara dönüşebileceğini dile getirdi. Uzkut, gribin yayılma nedenlerini şöyle anlattı: “Grip virüsü genellikle damlacık dediğimiz aksırık, öksürme ve konuşma gibi durumlar sonrasında etrafa yayılır ve havada asılı kalır. Özellikle 30 cm ile 2 metrelik bir alanda bulaşıcıdır. Hasta kişinin kullandığı havlu, çatal, kaşık gibi cisimlerin ortak kullanımı da yayılımı artırır. Özellikle vücut direnci düşük, beslenmesi bozuk, kronik rahatsızlıkları olan kişilerde bulaşma ve enfeksiyonun -yani virüsün -yayılımı hızlı olabilir. Hastalık virüs vücuda girdikten 1-4 gün sonra belirti verir. Bulaşıcılık belirti vermeden bir gün önce başlar, 5-7 gün sürer. Çocuklarda 7 günden fazla sürebilir”

Grip vakalarının çoğunun ciddi olmadığını ve tedaviye yanıt verdiğini aktaran Uzkut bağışıklık sistemi zayıf kişilerde ciddi komplikasyonların oluşacağını, çocuklarda ise sinüzit, orta kulak iltihabı ve zatürreye dönüşebileceğini vurguladı. Soğuk algınlığı ile gribin karıştırılmaması gerektiğini de hatırlatan Dr. Uzkut, soğuk algınlığı virüslerinin 200’e yakın çeşidi olduğunu ancak grip virüsü influenzada belirtilerin daha ağır seyrettiğini belirtti. Grip virüsünün öksürük, eklem ağrıları, halsizlik, yüksek ateş gibi tablolarla kendini gösterdiği bilinirken, antibiyotiğe karşı direnç oluştuğunda tedavi süreci zorlaşacağı için doktor önermediği sürece antibiyotiğin kesinlikle kullanılmaması gerektiği dile getiriliyor.

GRİPTEN KURTULMA YOLLARI

1.Tedavinizi aksatmayın: Doktorunuzun verdiği tedaviyi aksatmadan uygulayın. Kendi teşhisinizi kendiniz koyup gelişigüzel ilaç kullanmayın. Özellikle tedavi amacıyla alınan antibiyotiklerin faydasından çok zararı olmaktadır. Grip için reçete edilen ilaçlar; doğrudan enfeksiyona yönelik olmayıp, belirtileri düzeltmeye, hastalığın daha kolay geçirilmesine ve komplikasyonların önlenmesine yardımcı olmak içindir. Antibiyotikler değil; doktorun reçete edeceği ateş düşürücüler, burun solunumunu rahatlatan spreyler, boğaz ağrısı ve yanması için gargaralar ve pastiller, vücut direncini artırmak amacıyla vitaminler kullanılmalıdır.

2.İstirahat edin: Bu dönemde hasta kişi yatağında yatmasa bile kesinlikle vücudu yorucu-yıpratıcı egzersiz ve hareketlerden uzak durmalı, mutlaka birkaç gün istirahat etmelidir. Grip ciddi derecede işgücü kaybı ve okul çağındaki çocuklarda da ders kaybına neden olmaktadır. İstirahat edilmezse hem tedavi süreci uzuyor hem de hastalığın oluşturacağı yan etki riskleri artırılmış oluyor. Hasta kişilerin istirahat etmesinin bir diğer avantajı da, çalıştıkları kurumlarda başka kişileri hasta etmeyecek ve hastalığı yaymayacak olmalarıdır.

3.Yeterli süre boyunca uyuyun: Uyku düzeni vücut sıhhati için en önemli detaylardan biridir. Uyku esnasında, özellikle çocuklarda, hücreler yenileniyor ve melatonin hormonu salgılanıyor. Günlük ortalama 7 saat uyunması organizmanın savunma sistemini güçlendirecektir.

4.Sıvı tüketiminizi azaltmayın: Bol su için. Özellikle karışık bitki çayları da (ıhlamur, kuşburnu, ahududu, yasemin, papatya, böğürtlen…) tüketebilirsiniz. Elbette her fazla şeyin zararı olduğundan, aşırı sıvı tüketiminden de kaçınmalısınız.

5.İyi beslenin: C vitamini vücudun savunma sistemini güçlendirdiğinden özellikle turunçgiller olmak üzere meyve tüketin. Koyu yeşil yapraklı taze sebzeleri sıkça tüketmeniz de vücut direncinizi artıracaktır.