“Hak ettiği cevabı vereceğiz’

Başbakan Davutoğlu, “En kötü dönemde bile terörün hiçbir mazereti olamaz. Biz, barış ortamına kim kast ederse onun hak ettiği cevabı vermeye kararlıyız” dedi.VAN (AA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, STK temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda, “Terörün hiçbir mazereti olamaz, en kötü dönemde bile terörün mazereti olamaz, olmaz da. Böylesine ortamı özgürleştiren, normalleştiren ve özgürlükleri hayata geçiren […]

Eklenme: 20 Ekim 2015 - 21:10 / Son Güncelleme: 20 Ekim 2015 - 21:10 / Editör: BIK

Başbakan Davutoğlu, “En kötü dönemde bile terörün hiçbir mazereti olamaz. Biz, barış ortamına kim kast ederse onun hak ettiği cevabı vermeye kararlıyız” dedi.VAN (AA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, STK temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda, “Terörün hiçbir mazereti olamaz, en kötü dönemde bile terörün mazereti olamaz, olmaz da. Böylesine ortamı özgürleştiren, normalleştiren ve özgürlükleri hayata geçiren bütün yasaklara meydan okuyan bir dönemden sonra bu duygusuz, vahşi terör patlamasının herhangi bir izahı olabilir mi? Elbette izahıyla da meşgul değiliz, kendisiyle de. Biz, barış ortamına kim kast ederse onun hak ettiği cevabı vermeye kararlıyız.” dedi.

Davutoğlu, “Allah şahit olsun, siz de şahit olun, hiçbir zaman rahatı seçmeyeceğiz, hiçbir zaman kolayı seçmeyeceğiz. Zor neredeyse onun üzerine gideceğiz. Zoru da yeneceğiz ama yeni bir Türkiye, özgür, mutlu, adil bir Türkiye’nin kilometre taşlarını döşemeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“90’lara dönmek lafları falan ediliyor. Bu kara bir propaganda ürünü” diyen Davutoğlu, şunları söyledi:

“Bizim yönetim anlayışımızla, faili meçhul cinayetlerle anılan, özgürlüklerin boğulduğu, insanların en temel haklarından mahrum bırakıldığı 90’lı yılları yan yana zikretmek bühtandır, iftiradır. 90’lı yılları geri getirmek isteyen terör örgütünün ta kendisidir ve onların karşısında da Ergenekoncu zihniyetin hortlamasıdır. Biz ne ona izin vereceğiz ne buna. Ne terör çetelerine izin vereceğiz ne o beyaz Toros’larla anılan faili meçhullere.”

Davutoğlu, “Biz bu ülkede bir daha terör istemiyoruz, baskı istemiyoruz’ diye sesinizi yükseltin. Sizden tek beklediğimiz bu, korkmayın. Bunları biz biliriz, bunlar puslu havada ortaya çıkan çakallardır. Karşılarına yiğit çıktı mı susarlar. DEAŞ da öyledir, PKK da öyledir, diğerleri de. Onun için bize güvenin, biz size güveniyoruz. Eğer sizler üzerinde bu terör örgütünün oluşturmaya çalıştığı baskı, zulüm, şiddete izin verilirse sizler buna sessiz kalırsanız sadece devletin gayretiyle bu mücadeleyi sürdürmek zorlaşır.” ifadelerini kullandı.

“Teröre eş başkanlık yapıyorlar”

HDP’ye yapılan bütün saldırıları kınadığını ve o saldırılar karşısında ortak tavır çağrısında bulunduğunu belirten Davutoğlu, “Ama AK Parti’ye yönelik saldırılarda hiç bu tavrı kimseden görmedik. Bakalım, o çok demokrasiyi savunan eş başkanlar, (AK Parti) Hakkari il başkanına yönelik olarak yapılan bu linç girişimine ne diyecekler? Kınayacaklar mı?” dedi.

Davutoğlu, “Bu eş başkanlar teröre eş başkanlık yapıyorlar, teröre. Siyasetin bu anlamda terörün vesayetinden kurtulması lazım” diye konuştu.

“Bu millete aidiyetinizi güçlendirin”

Başbakan Davutoğlu, Van’da milli sporcu Nur Tatar’ın isminin verildiği spor salonunun açılış törenine de katıldı.

Törende konuşan Davutoğlu, Van’ın, her şeyin en güzeline layık olan, Türkiye’nin kadim kültürünün yansıdığı güzel bir şehir olduğunu, açılışını yaptıkları modern spor tesisini genç yaşında, gençliğini tadamadan toprağa düşmüş şehitlere ithaf ettiklerini belirtti.

“Bizim ideallerimiz ve hedeflerimiz çok büyük” diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Aslında bugün Türkiye’de iki alternatif yöntem birbiriyle yarışıyor. Bir tarafta gençleri çocuk yaşta alıp, terör için bilinmez meçhule, dağlara götürenler, diğer tarafta da aynı gençleri en iyi dersliklerde, en iyi okullarda, en iyi spor salonlarında, en iyi sanat merkezlerinde geleceğe hazırlamak isteyen bizler. Değerli gençlerden, sizlerden beklediğimiz tek şey, bütün bu kritik dönemde omuz omuza vermeniz. Sizden beklediğimiz tek şey, bu vatana, bu ülkeye, bu millete aidiyetinizi her gün güçlendirerek Türkiye’nin geleceğini hep beraber inşa etmeniz. Bu spor salonunda spor yapacak olan gençler, geleceğe dönük baktıklarında büyük, yükselen, güçlü ülkenin eşit vatandaşları olmanın onurunu taşıyacaklar.”

Spor salonunda güzel, sportmence müsabakaların yapılmasını isteyen Davutoğlu, “Ya Allah, bismillah” diyerek açılışı gerçekleştirdi.

Törene Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, Milli Tekvandocu Nur Tatar ve ailesi ile bölge milletvekilleri katıldı.

Muhabir: İlkay Güder

MFK