Hamas lideri Haniye’den “yeni intifada” çağrısı

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesinin ardından Hamas lideri İsmail Haniye “yeni intifada” çağrısı yaptı.

Eklenme: 7 Aralık 2017 - 11:41 / Son Güncelleme: 7 Aralık 2017 - 12:56 / Editör: Ferhat Esnek

Hamas lideri Haniye, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklamasının ardından Gazze’de yaptığı konuşmada “Siyonist düşmana karşı yeni bir intifadanın çağrısını yapmalı ve çalışmalarını yapmalıyız” dedi.

‘TRUMP PİŞMAN OLANA KADAR İNTİFADAYI SÜRDÜRMEK İSTİYORUZ’

“ABD destekli Siyonist politikaya yeni intifadanın ateşini yakmadan karşı koyamayız” diyen Haniye, “Gazze’yi özgürleştirdiğimiz gibi halk direnişi yoluyla Kudüs ve Batı Şeria’yı da özgürleştirebliriz” ifadelerini kullandı.

Haniye cuma gününü de (8 Aralık) ‘Kudüs ve Batı Şeria’ya Özgürlük’ sloganı altında ‘Öfke Günü’ ilan etti.

Diğer Arap ülkelerine ABD ile iş birliğini sonlandırma çağrısında bulunan Haniye, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararından ‘pişman olacağını’ da söyledi.

Haniye “Trump ve İşgalciler bu karardan pişman olana kadar intifadayı sürdürmeyi istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İSRAİL, BATI ŞERİA’YA TAKVİYE KUVVET KONUŞLANDIRIYOR

Diğer taraftan İsrail, Trump’ın kararı sonrası Batı Şeria’ya ek kuvvetlerini konuşlandırdığını duyurdu.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada “Durum değerlendirmesinin ardından bir dizi tabur takviye olarak Batı Şeria’ya gönderildi” dendi.

Filistinliler’in Batı Şeria, Gazze ve Kudüs’ün doğusunda bugün protesto gösterileri yapması bekleniyor.

İNTİFADA NEDİR?
İntifada Türkçe’de ayaklanma anlamına gelmektedir. Birinci intifada 1987 yılında başladı ve 1993’te Oslo’da imzalanan anlaşmaya kadar devam etti. İkinci intifada ise 2000 yılında başladı ve 2005’e kadar sürdü.