Hasandede üzümünün pekmeze yolculuğu

Bozok Yaylası’nda yetiştirilen Hasandede üzümü, üreticilerin meşakkatli çalışmaları sonucu kahvaltıların vazgeçilmezi pekmeze dönüştürülüyor.

Eklenme: 29 Eylül 2016 - 13:46 / Son Güncelleme: 29 Eylül 2016 - 13:46 / Editör: Büşra Kılıç

YOZGAT- Yozgat, Kırıkkale ve civar illerde yetiştirilen Hasandede üzümünün meşakkatlipekmez yolculuğu, bu yıl havaların zamanından önce soğuması nedeniyle erken başladı.

Yozgat’ta 55 bin 205 dekarlık alandaki üzüm bağlarında üretilen Hasandede üzümü, iri ve yuvarlak taneleri, salkımının orta irilikte, bol şıralı ve ince kabuklu olmasından dolayı pekmez yapımı için özellikle tercih ediliyor.

Havaların soğumasıyla bu yıl erken başlayan üzümün pekmeze yolculuğu için çiftçiler, sabahın erken saatinde bağların yolunu tutuyor. Salkım salkım toplanarak kasalara yerleştirilen üzümler, ilk olarak özel pekmez toprağıyla buluşuyor. Ardından toprakla karışması için ezilen üzümler, kıvama geldikten sonra kaynatılmak üzere büyük kazanlara konuyor. Odun ateşinde 2-3 saat sürekli karıştırılarak kaynatılan üzümler, kıvama geldikten sonra ateşten alınarak süzgeçten geçiriliyor. Bekleme süresinin ardından kavanozlara alınan pekmez, satılmak üzere tezgahlardaki yerini alıyor.

Kilogramını 20 lira

Üzüm ve pekmez üreticisi Kezban Şahin, AA muhabirine bu yıl 200 kilogram kadar pekmez yapacağını ve kilogramını 20 liradan satacağını söyledi.

AA