Hasat bitti, imar zamanı

Bahar aylarının gelmesiyle incir ve zeytin üreticileri bahçelerde imar işlerine başladılar. Dağlık bölgelerde hayvanlarla toprağı süren çiftçiler, incir ve zeytin ağaçlarında kesim yapıp gelecek sezona hazırlıyorlar.

Eklenme: 21 Mart 2017 - 10:11 / Son Güncelleme: 21 Mart 2017 - 10:11 / Editör: Büşra Kılıç

Durmuş Ali KILINÇ- Ses Gazetesi- Aydın’ın dağlık bölgelerinde zeytinlerin hasadının tamamlanması ve yağmurların ardından imar çalışmasına başladılar. Yaklaşan incir sezonu öncesi ağaçlar daha iyi ürün vermesi için çiftçiler meşakkatli günlere girdiler. Engebeli araziler nedeniyle motorlu aletlerin iş görmediği bölgelerde, iş insan ve hayvan gücüne dayalı yapılıyor. İncir bahçeleri at, katır ve öküzlerle sürülürken, incir ve zeytin ağaçları budanıp dipleri çapalanarak havalandırılıyor.

GÜNLÜK YEVMİYE 250 TL’YE ÇIKIYOR

Yağış anlamında kurak kış dönemini geride bırakan çiftçiler, yağış miktarına göre ağaçları küçültüyor. Akşama kadar ağaç dibi çapalayan işçiler günlük 80 TL yevmiye alırken, at yada öküzlerle çift süren çiftçilerin günlük yevmiyesi ise 225-250 TL arasında ücret alıyor. Beden gücüyle işlenen topraklardan daha iyi verim almak için çalışmak gerektiğini belirten çiftçiler, yaptıkları işçiliğin çok ağır ve yorucu olduğunu belirtip çiftçinin mahsulünün para etmesinin kendileri için çok önemli olduğunu söylediler.

‘ÜRÜN PARA ETMEZSE, İMAR EDİLMEZ’

Mahsul para ettikçe, çiftçinin daha çok çalıştığını ve arazisini daha iyi baktığını ifade eden çapacı Mustafa Özder, “Biz bu ağaçlardan topladığımız incir ve zeytine göre yaşıyoruz. Ağaçlarımıza iyi bakacağız ki onlardan daha iyi verim alabilelim. Ağaçlar güzel verim verdikçe, üründe para ettikçe biz bahçelerimizi daha güzel bakarız. Çiftçinin mahsulü para etmezse bu bahçelerin hiç biri imar edilmez. Ve belli bir müddet sonra bu ağaçlardan ürün alamaz konuma geliriz. İncir ve zeytin anlamında güzel bir sezonu geride bıraktık. İnşallah önümüzdeki yıllar daha güzel olur da daha çok çalışırız” dedi.