Hasta yatağında okuma yazma öğrenip “kitap kurdu” oldu

Manisa’da 66 yaşındaki Ayfer Koç, hastalığı nedeniyle evine gönderilen öğretmen sayesinde öğrendiği okuma yazmayla adeta bir “kitap kurdu”na dönüştü.

Eklenme: 26 Nisan 2018 - 11:35 / Son Güncelleme: 26 Nisan 2018 - 11:35 / Editör: Büşra Kılıç

Manisa’da hastalığı nedeniyle evine gönderilen öğretmen sayesinde okuma yazmayı öğrenen 66 yaşındaki Ayfer Koç, hayalini yıllar sonra gerçekleştirmenin heyecanıyla her gün 2 kitap okuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın destekleri, Milli Eğitim Bakanlığının koordinasyonunda gerçekleştirilen “Okuma-Yazma Seferberliği”ni televizyondan gören 4 çocuk ve 8 torun sahibi Ayfer Koç, torunundan kendisini kursa yazdırmasını istedi.

Şehzadeler Kaymakamlığının girişimleriyle kursa başlayan ve kalp rahatsızlığı nedeniyle evine öğretmen gönderilen Ayfer Koç, azmiyle okuma yazmayı kısa sürede öğrendi.

Okuryazar olduktan sonra günlük hayatında daha önce yaşadığı zorlukları aşan Koç, hayalini yıllar sonra gerçekleştirmenin heyecanıyla günde 2 hikaye kitabı okuyor.

Şu ana kadar 100’e yakın kitap okuyan ve ve adeta bir “kitap kurdu” olan Koç’u ziyaret eden Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ve İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Kanca, Ayfer Koç’a kitap seti ile Türkçe mealli Kur’an-ı Kerim hediye etti.

Ayfer Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğunda okula gitmek istediğini ama kendisinden küçük kardeşlerine baktığı için ve imkansızlıklardan dolayı okuyamadığını anlattı.

Yıllarca okuma ve yazmayı bilmemenin üzüntüsünü yaşadığını, 58 yıl sonra hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren Koç, şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanımız ve eşinin okuma yazma için seferberlik ilanını gördüm. Benimde torunum o esnada yanıma gelmişti. ‘Yavrum beni de bu kurslara yazdırın.’ dedim. Allah razı olsun beni kayıt ettirmiş. Halk Eğitim Merkezinden telefonla aradılar, oraya gittim kayıt yaptırdım. Ondan sonrada benim rahatsızlığımdan dolayı eve öğretmen verdiler. Okuma yazmayı evde öğrendim. Kitaplar okudum, yazı yazdım. Hocam gösterdi ben yazdım, hocam gösterdi ben okudum. Çocukluğumda tek istediğim okula gitmekti ama babam 5 kardeşimi büyütmemi uygun gördü. Yıllarsa okuma yazma hayalime 58 yıl sonra kavuşabildim. Kur’an-ı Kerim’i Arapça okuyordum ama mealini bilmiyordum. Kur’an’da ne demek istediğini anlamak için özelikle okumayı öğrenmek istedim. Artık ilaçlarımın ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını kendim okuyarak uyguluyorum.”

“Bir vatandaşımız için bir öğretmen görevlendiriyoruz”

Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ise sağlık sorunları nedeniyle evde eğitim görmek isteyen Ayfer Koç’un dileğini gerçekleştirdiklerini ve okuryazar olmasını sağladıklarını belirtti.

Halk Eğitim Merkezi bünyesinde 2 bin 500’den fazla kurs olduğunu, vatandaşların talepleri doğrultusunda uygun gördükleri yerde kurs açtıklarını ifade eden Çorumluoğlu, şunları söyledi:

“Bunun da en canlı uygulaması burada Ayfer teyzemizin evinde oldu. Bu bizim devletimizin ve projelerimizin ne kadar başarılı olduğunun da göstergesi. Bir vatandaşımız için bir öğretmen görevlendiriyoruz ve bu vatandaşımıza okuma yazma kursu veriyoruz. Bu, güçlü devlet olmanın, güçlü Türkiye olmanın bir sonucu ve bu işe ne kadar ehemmiyet verdiğimizin de bir göstergesi.”

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kanca da okuryazar olmayan vatandaş kalmayana kadar eğitimlerini sürdüreceklerini kaydetti.

AA