Hastalıkla soğuk savaş

Havanın soğumasıyla birlikte kış hastalıkları artmaya başladı. Özellikle solunum yollarını etkileyen soğuk hava çeşitli hastalıklara davetiye çıkarıyor. Uzman Dr. Baki Çelik, havaların soğuması ile meydana gelebilecek hastalıklar hakkında bilgi verdi.

Eklenme: 30 Kasım 2016 - 09:40 / Son Güncelleme: 30 Kasım 2016 - 9:40 / Editör: Büşra Kılıç

Yıldız ÇİÇEK- Gazete Bir Gazetesi- Havanın soğumasıyla birlikte kış hastalıkları artmaya başladı. Özellikle solunum yollarını etkileyen soğuk hava çeşitli hastalıklara davetiye çıkarıyor. Uzman Dr. Baki Çelik, havaların soğuması ile meydana gelebilecek hastalıklar hakkında bilgi verdi.

Yanlış bilgiler, gribin solunum yollarında ciddi tablolar oluşturmasına yol açabiliyor. Gribi kısa sürede atlatmak için yapılması gereken şey ise doktora gitmek ve dinlenmek. Özellikle solunum yollarını etkileyen kış hastalıklarının başında grip, soğuk algınlığı, farenjit, sinüzit ve zatürre geliyor. Bu hastalıklar özellikle çocukları, hamileleri, yaşlıları ve kronik sağlık sorunları olanları daha olumsuz etkiliyor. Uzman Dr. Baki Çelik, havaların soğuması ile meydana gelebilecek hastalıklar hakkında bilgi verdi.

KALABALIK ORTAMLARDAN UZAK DURUN

Hastalık belirtisi görülen kişilerin, kalabalık ortamlardan uzak durmasının ve başka kişilerle ortak eşya kullanmamasının önemli olduğunu dile getiren Çelik, bol miktarda sıvı alımının, sebze ve et ağırlıklı gıdaları dengeli tüketmenin önemine işaret etti.

HASTALIKLARLA BESLENEREK SAVAŞIN

Çelik, gribal enfeksiyonlardan kurtulmak ve hastalıklardan korunmak için “Bol meyve ve sebze tüketilmelidir. Limon, portakal, mandalina, elma ayrıca yoğurt, çörek otu, zencefil, nane, ada çayı gibi bitki çayları soğuk algınlığının belirtilerini azaltmada oldukça faydalıdır. Bol sıvı tüketilmelidir, düzenli ve dengeli beslenilmelidir” dedi. Dr. Baki Çelik, özellikle bu dönemde mevsimin önemli getirilerinden olan turunçgiller, elma ve ayva gibi meyvelerin tüketilmesi gerektiğini vurguladı.

‘NASILSA GEÇER’ DEMEYİN

Soğuk algınlığı olan kişilerin dinlenmesi gerektiğini belirten Çelik, “Başka kişilere hastalık etkenlerini bulaştırmamak için kalabalık ortamlardan uzak durmalıdır. Her dönemde olduğu gibi el hijyenine dikkat edilmeli, kirlendiği her durumda eller sabunlu su ile yıkanmalı, hapşırırken ağız ve burun kısmı avucumuzla değil, kolumuzun dirsek iç yüzü ile kapatılmalıdır. Sonrasında akşam bu giysi, eller ve kollar yıkanmalıdır” ifadelerini kullandı.
Gribin oluşması ile birlikte öksürüğün baş gösterdiğini hatırlatan Çelik, “Öksürük ile yayılan hava kabarcıkları çevresindeki diğer insanları ciddi şekilde tehdit ediyor. Grip olan kişiden çok çevredekiler risk görüyor” dedi.