Hava kirliliği altın, döviz, borsa gibi anlık duyurulsun

Türkiye’de yılda 28 bin kişi hava kirliliği nedeniyle yaşamını yitiriyor.AFYONKARAHİSAR (AA) – Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ünlü, hava kirliliği ölçüm sonuçlarının haber bültenlerinde günlük olarak paylaşılması ve eşik değerlerin geçilmesi durumunda acil önlemler alınması önerisinde bulundu. Ünlü, Türkiye’de hava şartlarının sürekli izlendiğini, şehirler ve […]

Eklenme: 16 Kasım 2015 - 13:25 / Son Güncelleme: 16 Kasım 2015 - 13:25 / Editör: BIK

Türkiye’de yılda 28 bin kişi hava kirliliği nedeniyle yaşamını yitiriyor.AFYONKARAHİSAR (AA) – Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ünlü, hava kirliliği ölçüm sonuçlarının haber bültenlerinde günlük olarak paylaşılması ve eşik değerlerin geçilmesi durumunda acil önlemler alınması önerisinde bulundu.

Ünlü, Türkiye’de hava şartlarının sürekli izlendiğini, şehirler ve ilçelerin kirlilik haritası çıkarıldığını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının son verilerine göre havası en kirli şehirlerin başında Afyonkarahisar’ın geldiğini belirten Ünlü, “Hava kirliliğinin neden olduğu sağlık sorunları nedeniyle dünyada her gün 20 bin kişi ölüyor. Bu ölümlerin yaklaşık yarısı ise trafiğin neden olduğu kirlilik, kömürlü termik santraller, evsel ısınma, orman yangınları, hafriyat kazıları ve çöl kumları gibi dış ortam hava kirliliğinden kaynaklanıyor” diye konuştu.

Türkiye’de ise yılda 28 bin kişinin hava kirliliği nedeniyle yaşamını yitirdiğini ifade eden Ünlü, “Trafik kazaları nedeniyle yılda 3 bin 500-4 bin kişi öldüğü dikkate alındığında, hava kirliliğinin Türkiye için ‘görünmeyen canavar’ olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Türkiye’de konutların yüzde 57’sinde soba ile ısınıldığına işaret eden Ünlü, 50 ilde soba kullanım oranının yüzde 70’in üzerinde olduğunu kaydetti.

En önemli göstergelerden biri partiküller

Ünlü, bu nedenle ev içi hava kirliliğinin önlenmesine yönelik politikaların geliştirilmesinde yoksulluğun da dikkate alınmasının önemli olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Dış ortam hava kirliliğinin en önemli göstergelerinden birisi partikül maddelerdir. Bu maddeler küçüldükçe akciğere daha çok ulaşmakta ve o oranda hastalığa yol açmaktadır. Akciğer kanseri, kronik bronşit, astım, çocuklarda akciğer fonksiyon geriliği, ani kalp krizleri, kalp ritm bozuklukları ve inmelere yol açan bu küçük partiküllerin ölçümü düzenli olarak yapılmalıdır. Hava kirliliği ölçümleri sonuçları günlük olarak paylaşılmalı ve eşik değerlerin geçilmesi durumunda acil önlemler alınmalıdır. Hava kirliliği partikül değerleri haber bültenlerinde anlık olarak duyurulmalıdır.”

Hava kirliliğinin hastanelerde yoğunluk yaşanmasına neden olduğunu anlatan Ünlü, “Yaptığımız takiplerde hava kirliliğinin arttığı günlerde hastanelerin acil servislerine başvurularda genel artış oluyor” ifadelerini kullandı.

Riskli gün ve saatlerde sokağa çıkılmamalı

Özellikle riskli grupların, hava kirliliğinin fazla olduğu dönemlere dikkat etmesi gerektiği uyarısında bulunan Ünlü, şunları söyledi:

“Hava kirliliğinin yüksek olduğu günlerde hastaneler yatış miktarının da arttığını görüyoruz. Hava kirliliğinin fazla olduğu gün ve saatlerde vatandaşlar dışarı çıkmazlarsa hastalıklarının kontrolü açısında faydalı olabilir ayrıca hava kirliliği, uzun dönemde akciğer kanserine de neden oluyor. Bu konu üzerinde ciddiyetle durulmalı ve önleme yönelik etkili tedbirler alınmalı. İllerde imkan varsa doğalgaz kullanımına geçilmeli, kömür ve oduna alternatif enerji kaynakları kullanılmalı. Öz kaynakların kullanılması adına Afyonkarahisar’daki gibi jeotermal kaynakların konut ısınmasında kullanılması arttırılabilir.”

Muhabir: Mustafa Bayer

MFK