Hava saldırısında Husi lideri Mahturi öldü

Yemen’in Hacce ilinde koalisyon güçlerinin düzenlediği hava saldırısında, Husi liderlerinden Mahturi öldü. Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin Yemen’in Hacce ilinde düzenlediği hava saldırısında, Husi liderlerinden Taha el-Mahturi’nin öldüğü bildirildi. Yemen’in batısındaki Tihame bölgesindeki Halk Direniş Güçleri (HDG) kaynaklarından alınan bilgiye göre, ülkenin kuzeybatısındaki Hacce ilinin Abs ilçesindeki El-Cer bölgesinde koalisyon güçlerinin düzenlediği hava saldırısında Husi liderlerinden […]

Eklenme: 8 Haziran 2016 - 08:56 / Son Güncelleme: 8 Haziran 2016 - 8:56 / Editör: Arzu CİHANGİR

Yemen’in Hacce ilinde koalisyon güçlerinin düzenlediği hava saldırısında, Husi liderlerinden Mahturi öldü.

Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin Yemen’in Hacce ilinde düzenlediği hava saldırısında, Husi liderlerinden Taha el-Mahturi’nin öldüğü bildirildi.

Yemen’in batısındaki Tihame bölgesindeki Halk Direniş Güçleri (HDG) kaynaklarından alınan bilgiye göre, ülkenin kuzeybatısındaki Hacce ilinin Abs ilçesindeki El-Cer bölgesinde koalisyon güçlerinin düzenlediği hava saldırısında Husi liderlerinden Mahturi hayatını kaybetti.

Suudi Arabistan topraklarına ve Yemen ordusunun kontrolündeki sınır bölgelerine yönelik füze atışı ve hazırlık operasyonlarını yönettiği esnada öldürülen Mahturi’nin Hacce kentinde Husilerin ikinci adamı sayılabileceği ve İran unsurlarıyla güçlü bağlantıları olduğu kaydedildi.

Söz konusu lidere yakınlığıyla bilinen bazı gazeteciler ve Husiler sosyal medya hesaplarından Mahturi’nin fotoğrafını paylaşarak, Hacce ilinde öldürüldüğünü aktardı.

Husilerin kontrolündeki SABA Haber Ajansı’nın haberinde de koalisyon güçlerinin Hacce ilinin Abs ilçesindeki El-Cer bölgesinde hava saldırı düzenlediği belirtildi ancak ölenlere ilişkin bir bilgi verilmedi.

Husilerden veya koalisyon güçlerinden henüz Mahturi’nin ölümüne ilişkin resmi açıklama yapılmadı.

Yemen’de çatışan taraflar, BM’nin çağrısı üzerine iyi niyet göstergesi olarak 11 Nisan’da ateşkesi yürürlüğe sokmuş, 21 Nisan’da da Kuveyt’te barış müzakerelerine başlamıştı. Müzakereler kapsamında kurulan Esirler ve Tutuklular Komitesi’nin de içinde olduğu insani, siyasi ve güvenlik alanlarında kurulan komisyonların toplantısı ise 14 Mayıs’ta başlamıştı.

AA