Hayalleri de umutları da geride kaldı

Üç gündür “Almanya’nın sığınmacı kabul edeceği” söylentisi üzerine sosyal paylaşım siteleri üzerinden organize olarak Edirne’ye gelen çocukların tek hayalleri eğitim, öğretimlerini tamamlamak.EDİRNE (AA) – Suriye’deki iç savaştan kaçarak ailesi ile Türkiye’ye gelen ve iki gündür “Almanya’nın sığınmacı kabul edeceği” söylentisi üzerine sosyal paylaşım siteleri üzerinden organize olarak Edirne’ye gelen sığınmacıların çocukları, yaşanan tüm zorluklara rağmen […]

Eklenme: 17 Eylül 2015 - 13:47 / Son Güncelleme: 17 Eylül 2015 - 13:47 / Editör: BIK

Üç gündür “Almanya’nın sığınmacı kabul edeceği” söylentisi üzerine sosyal paylaşım siteleri üzerinden organize olarak Edirne’ye gelen çocukların tek hayalleri eğitim, öğretimlerini tamamlamak.EDİRNE (AA) – Suriye’deki iç savaştan kaçarak ailesi ile Türkiye’ye gelen ve iki gündür “Almanya’nın sığınmacı kabul edeceği” söylentisi üzerine sosyal paylaşım siteleri üzerinden organize olarak Edirne’ye gelen sığınmacıların çocukları, yaşanan tüm zorluklara rağmen eğitimlerini tamamlamayı istiyor.

Suriyeli sığınmacı çocuklardan Şeht Ali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık bir yıl önce ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye’ye geldiklerini söyledi. Suriye’deki arkadaşlarını ve okulunu çok özlediğini belirten Ali, ülkesindeki iç karışıklığın sona ermesini ve yeniden Suriye’ye dönmeyi istediklerini ifade etti.

Eğitim öğretiminin yarım kaldığını anlatan Ali, ”Türkiye’den ülkemize dönemezsek, Avrupa ülkelerine gitmek istiyoruz. Eğitimimi tamamladıktan sonra doktor olmak istiyorum. Doktor olursam da bizim gibi mağdur insanları tedavi ederek yardım edeceğim. Şuan ki en büyük hayalim eğitimimi tamamlayarak doktor olmak” dedi.

Avrupa ülkelerine gitmek için Edirne’de beklediklerini anımsatan Ali, arkadaşlarını çok özlediğini vurguladı.

Üç yabancı dil biliyor ama işsiz

Üniversite eğitimini yarıda bırakan Ahmet Süleyman da ülkesindeki iç savaş nedeniyle üniversite eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldığını vurguladı.

İki yıldır Türkiye’de bulunduklarını anlatan Süleyman, üç dil bildiğini ancak iş bulmakta güçlük çektiğini anlattı. Avrupa ülkelerine giderek eğitimini tamamlamayı istediğini bildiren Süleyman, Avrupa ülkelerinde daha rahat yaşayacaklarına inandıklarını sözlerine ekledi.

”Türkiye’den Allah razı olsun”

Sığınmacılardan İmad Latif ise Türkiye’nin kendilerine her zaman sahip çıktığını ancak artık Avrupa’ya gitmek istediklerini söyledi.

Avrupa’da yaşam şartlarının daha kolay olduğunu savunan Latif, şöyle devam etti:

”Bu yolları bize açsınlar. Türkler bize yardım ettiler. Türkiye’den Allah razı olsun. Şimdi de bize kapıları açsınlar. Buradan gitmek istiyoruz. Çok acı çekiyoruz, bizde insanız. Türklere çok teşekkür ederiz, bizlere çok yardımcı oluyorlar. Ama bizim tek hayalimiz Avrupa ülkelerine gitmek. Her şey daha iyi olacak. Ben Türkiye’de çocuklarımıza hem anne hem baba oldum.”

Umutları için malvarlıklarından vazgeçtiler

Bir süre İstanbul’da kalan Muhammed Hüseyin (25), sınır kapısından Yunanistan’a geçebilmek ümidiyle 2 aylık oğlu Muhammed ve eşini de alarak Edirne’ye geldi.

Diğer sığınmacılarla birlikte geceyi boş bir alanda geçiren Hüseyin, ülkesindeki iç savaşın çok acımasız bir şekilde can almaya devam ettiğini anlattı. Savaşta atılan bir bomba nedeniyle ilk önce babasını daha sonra da akrabalarının bir kısmını kaybettiğini anlatan Hüseyin, ülkeden kaçmaktan başka çarelerinin olmadığını vurguladı.

Gelmeden önce ülkesindeki tüm mal varlığını satışa çıkardığını anlatan Hüseyin ”Başka çarem kalmadı. Babam öldü, akrabalarım öldü. Orada kalsam ben ve eşimde ölecekti. Oğlum doğunca ülkemi terk etmeye karar verdim ve Türkiye’ye geldik” dedi.

Daha iyi şartlarda, yaşamak için Avrupa’ya gitmek istediğini anlatan Muhammed, ne olursa olsun artık ülkesine dönmek istemediğini vurguladı.

Sığınmacılardan bir kısmının Almanya’ya ulaşmayı başardığını savunan Muhammed, ”Savaşta çok acı günler yaşadık. Artık bizde rahat bir yaşam istiyoruz. Kendim için olmasa bile oğlum için istiyorum” dedi

Sığınmacılar ”ikna” edilemiyor

Sosyal medyada yayılan “Almanya’nın 400 bin sığınmacıyı gece yarısına kadar alacağı” söylentisi üzerine Edirne otogarına gelen sığınmacıların bekleyişi sürüyor.

Polis ve jandarma ekipleri farklı noktalarda toplanan, sığınmacıları geri göndermek için ikna etmeye çalışıyor.

Avrupa ülkelerine gitmek için geldiklerini söyleyen sığınmacılar geldikleri ülkelere dönmemek için direniyor.

Muhabir: Özgün Tiran/Hakan Mehmet Şahin

MFK

should i cheat on my husband thebaileynews.com i told my husband i cheated on him
women wanting to cheat my wife cheated on me now what do i do i cheated on my wife now what
just found out my husband cheated on me blog.itracsigns.com has my husband cheated
my girlfriend cheated on me with my best friend go cheat on my girlfriend
marriage affairs married affairs sites will my husband cheat again