Hayvana eziyete 5 yıl hapis geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği talimat ile yapılan düzenlemede son aşamaya gelindi. Yapılan düzenlemede hayvanlara işkence edene 5 yıla kadar hapis cezası geliyor.

Eklenme: 19 Kasım 2018 - 14:26 / Son Güncelleme: 19 Kasım 2018 - 14:26 / Editör: Ferhat Esnek

Cumhurbaşkanı Erdoğan hayvan hakları ile verdiği talimatla hazırlanan düzenlemede sona gelindi.

AK Parti hem hayvanlara yapılan eziyete son vermek hem de insanların önce hayvanı sahiplenip sıkılınca da sokağa atılmasına engel olacak yeni bir düzenlemeyi hayata geçirecek. Buna göre hayvana eziyet edene 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre yeni dönemde bütün hayvanlar çipli yani kimlikli olacak. Hayvanın kaç yaşında olduğu, sağlık kontrolünden geçirilip geçirilmediği, sahipli ise sahibinin kim olduğu bilgileri bu çipte yer alacak. Bu çipler hayvanın deri altına takılacak. AK Parti’nin getireceği düzenlemeyle hayvanlara işkence yapanlar da cezasız kalmayacak. Türk Ceza Kanunu’nda yapılacak değişiklikle bu suçu işleyenlere 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Hayvanı sokağa atana 500 TL para cezası

Barınaklardan veya pet-shoplardan alınan ancak sokağa bırakılan hayvanlar için de ceza uygulanacak. Hayvanını sokağa atanlara 500 TL idari para cezası verilmesi değerlendiriliyor. Hayvan barınaklarına da standart getirilecek. Hayvanların iyi koşullarda bakımının yapılması için belediyelere sorumluluk yüklenecek. AK Parti teklife son şeklini verip bu ayın sonunda Meclis Başkanlığı’na sunmayı planlıyor.