Hayvanı strese sokmayın!

Saygılı, hayvanın canlı ve genel görünüşünün sağlıklı olması gerektiğini vurgularken, her kurban satış ve kesim alanında veteriner hekimlerin görevlendirildiğini, kurban satın alırken görevli Veteriner hekimden destek istenilebileceğini ifade etti.

Eklenme: 26 Ağustos 2016 - 09:01 / Son Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 9:01 / Editör: BIK

Yalçın KÜÇÜK- Antalya Hilal Gazetesi- Kesim öncesi kurbanlık hayvanların yorgun olmaması ve kesimden önce 12 saat boyunca yem verilmemesi gerektiğini söyleyen Saygılı,  hayvanların kesim alanına taşınması ve kesim sırasında strese sokulmaması gerektiğini belirtti.

Her yıl olduğu gibi bu yılda milyonlarca Müslüman dini vazifesini yerine getirmek adına kurbanlık hayvan satın alacak. Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurbanlık olarak kesilecek kurbanlık hayvanlar kurban kesim ve satış yerlerine gelmeye başladı.

Bir hayvanın kurbanlık hayvan olabilme kriterlerini anlatan Antalya Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Saygılı, kurban kesim yerlerinde görevli kasapların işinin ehli, eğitimli ve sağlıklı olması gerektiğini ve vatandaşların kurbanlarını Kurban Hizmetleri Komisyonlarınca belirlenen alanlarda kestirmesi gerektiğini söyledi.

DIŞARIDAN GELEN HAYVANLARA DİKKAT!

“Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle ilimizde ve diğer illerde hayvan sevklerinde önemli miktarlarda artış meydana geliyor” diyen Saygılı, “Sağlık kontrolünden geçmemiş, gerekli aşıları ve kayıtları yapılmamış hayvanların yurtiçinde nakledilmeleri salgın hayvan hastalıklarının yayılmasında büyük rol oynuyor. Bu sebep ile kurbanlık hayvan nakilleriyle muhtemel bir hastalığın ilimize bulaşmasını önlemek için belirtilen hususların hayvan yetiştiricilerine, hayvan nakliyeciliği yapan araç sahiplerine ve kurbanlık alacak vatandaşlara duyurulmasında fayda var. Örneğin il merkezi ve ilçelerden başka illere yapılacak her türlü hayvan ve hayvansal madde sevklerinde menşeine en yakın yerdeki İl Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şubesi veya ilçe müdürlüklerinden Veteriner Sağlık Raporu alınması mecburidir” şeklinde konuştu.

HAYVANIN YAŞI ÖNEMLİ

Muammer Saygılı, “Vatandaşlarımız gebe olduğundan şüphe ettiği hayvanlar için gebelik muayenesi talep edebilir. Hayvanın sağlıklı olduğundan emin değilse de mutlaka veteriner hekime hayvanın muayenesini yapması için başvurabilir. Kurbanlık hayvanlar da büyükbaş hayvanların 2 yaşını doldurmuş olması gerekirken küçükbaş hayvanların 1 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Unutulmamalıdır ki ideal bir kesimde amaç; hayvana acı çektirmeden iyi kan akıtmayı sağlamak ve bu işlemleri hijyenik olarak yapmaktır. Bu nedenle kurban kesim yerlerinde görevli kasapların işinin ehli, eğitimli ve sağlıklı olması gerekmektedir. Vatandaşlarımız kurbanlarını Kurban Hizmetleri Komisyonlarınca belirlenen alanlarda kestirmelidir” ifadelerini kullandı.

HANGİ HAYVANLAR ALINMAMALI?

Sağlıklı kurban alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktaları ve kurban keserken dikkat edilmesi gerekenleri açıklayan Muammer saygılı şu ifadelere yer verdi: “Resmi Veteriner Sağlık Raporu olmayan, Büyükbaş hayvanlarda küpesiz ve kimlik kartı bulunmayan, Küçük baş hayvanlarda kulak küpesi bulunmayan, Gebe veya yeni doğum yapmış olan, Damızlık değeri yüksek dişi hayvanların, Deve için 5; sığır ve manda için 2; koyun ve keçi için 1 yaşını doldurmamış hayvanlar, Öksürüğü ve nefes güçlüğü olan, Yutma zorluğu bulunan ve iştahsız hayvanlar, Tüyleri karışık ve mat halde olan, Anormal kokulu ishali olan, çevreye karşı anormal tepkili veya çok duyarsız ve kısmi yada genel felçli olan hayvanlardan uzak durulmalı.”

Antalya Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Saygılı, hayvanın canlı ve genel görünüşünün sağlıklı olması gerektiğini vurgularken, her kurban satış ve kesim alanında veteriner hekimlerin görevlendirildiğini, kurban satın alırken görevli veteriner hekimden destek istenilebileceğini ifade etti.

KURBANLIK STRESE SOKULMAMALI

Kesim öncesi kurbanlık hayvanların yorgun olmaması ve kesimden önce 12 saat boyunca yem verilmemesi gerektiğini söyleyen Muammer Saygılı,  hayvanların kesim alanına taşınması ve kesim sırasında strese sokulmaması gerektiğini belirtti.

Kurbanlık hayvanları strese sokacak kötü muamelelerden ve hareketlerden kesinlikle kaçınılması gerektiğini ifade eden eden Başkan Saygılı, “Hayvanların kesilen diğer hayvanları görmemeleri onları strese sokacaktır. Gerek kesimden önce gerekse kesim sırasında hayvanların strese girmeleri hem hayvan refahı açısından sakıncalıdır, hem de hayvanlardan elde edilen etlerin kısa sürede bozulmasına neden olacaktır” dedi.