Hedef sondaj gemisi ve sondaj platformu

– Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, “Turkuaz’dan (İlk yerli sismik gemi) sonraki hedef Türkiye’nin bir sondaj gemisi, sondaj platformuna sahip olmasıdır ” dedi. ANKARA (AA) – NURAN ERKUL- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin mühendislik seviyesinin giderek geliştiğini belirterek, “Turkuaz’dan sonraki hedef Türkiye’nin bir sondaj gemisi, sondaj platformuna sahip olmasıdır” dedi.  Bakan Yıldız, Yıldız, […]

Eklenme: 4 Nisan 2015 - 11:55 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 23:17 / Editör: BIK

– Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, “Turkuaz’dan (İlk yerli sismik gemi) sonraki hedef Türkiye’nin bir sondaj gemisi, sondaj platformuna sahip olmasıdır ” dedi.

ANKARA (AA) – NURAN ERKUL- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin mühendislik seviyesinin giderek geliştiğini belirterek, “Turkuaz’dan sonraki hedef Türkiye’nin bir sondaj gemisi, sondaj platformuna sahip olmasıdır” dedi. 

Bakan Yıldız, Yıldız, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda soruları yanıtladı.

Ekim ayında denize açılacak ilk yerli sismik arama gemisi Turkuaz’ın hem madencilik faaliyetlerinde kullanılacağını hem de deniz altındaki yaşamı inceleyeceğini anlatan Yıldız, “Barbaros, petrol ve doğalgaz ile alakalı denizlerimizi süpürüyor. Madencilik için de bu aynı şekilde geçerli. 50 santim yüksekliğinde denizin altının komple maden olduğunu düşünelim, onun sıyrılması gerekiyor. Böyle bir zenginliğimiz var, bunun kanun alt yapısını hazırladık. Bu gemi (Turkuaz) deniz canlılarının, denizlerdeki hayatın, kirlilik ve temizlik oranının da bilinmesine yarayacak” diye konuştu. 

Yıldız, Barbaros Hayrettin Paşa’yı bir süreliğine 14 milyon dolara kiraya verdiklerini, bu sayede harcanan paranın birkaç yıl içerisinde kendisini amorti edebileceğini söyledi. Turkuaz için harcanan paranın da aynı şekilde amorti edileceğine inandığını ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

“Turkuaz için harcadığımız 300 milyon lirayı da biz inşallah alacağız. Turkuaz’dan sonraki hedef Türkiye’nin bir sondaj gemisi, sondaj platformuna sahip olmasıdır. Şu anda ham petrol varil fiyatlarının düşmesinden dolayı bir kısım sondaj gemilerinin ucuzladığını gördük. Petrol platformlarını günlük 1 milyon dolar civarında kiralıyorduk. Bundan sonra kendimiz bunu yapmış olacağız, bu tür yatırımlar da kendisini 3-4 yılda amorti eden yatırımlardır. Tuzla’nın bu mühendislik seviyesine çıktığını gördük. Türkiye firmalarından şu anda Hazar’da platform yapanlar var. Bizim yerli sanayideki bir kısım pahalı üretimlerimizin bile gerçekleşmesi adına tercih edilmesi gereken bir nokta olduğu kanaatindeyim. Türkiye’de yaptırmak için irademizi korumuş olacağız.”

Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşasında bir gecikme olup olmayacağı ve bu gecikmenin Türkiye enerji sektörüne nasıl yansıyacağının sorulması üzerine Yıldız, yetkililerden gecikmeye ilişkin bilgi almadıklarını dile getirdi. Akkuyu Nükleer Santrali için ekipman ve türbin siparişlerinin verildiğini hatırlatan Yıldız, “Akkuyu’da fiziksel olarak ne yapılıyor diye bakmamak lazım. Aynı zamanda türbin ve jenaratörlerle alakalı da 2 milyar dolar maliyetinde siparişler verildi. Fransa, Almanya ve Rusya’da yapılan imalatlar var” şeklinde konuştu.

 

why does my husband cheat click i want my husband to cheat
dream that i cheated on my boyfriend gpatterson.com i cheated on my boyfriend quotes
i cheated on my boyfriend with a black guy i cheated on my boyfriend quotes i cheated on my boyfriend what do i do
i cheated on my boyfriend should i tell him how to cheat on your boyfriend help i cheated on my boyfriend