Her köşede var

Kaçak sigara ve tütün satışı sınır tanımazken, Antalya’da bir çok noktada yasak olmasına bu ürünler satılıyor.

Eklenme: 21 Kasım 2016 - 09:03 / Son Güncelleme: 21 Kasım 2016 - 9:03 / Editör: Büşra Kılıç

SİGARA PAHALI OLUNCA

Murat ŞENTÜRK- Antalya Hilal Gazetesi- ‘Bazı bakkallar bile bir köşede tütün satıyor’ diyen Antalya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Eyüp Sabri Kıldıran, “Tütüncüler işlek caddelerde umarsızca satış gerçekleştiriyor. Burada vatandaş sigaranın pahalı olmasından dolayı tütüne yöneliyor” diye tepki gösterdi.

Türkiye’de sigaraya zam yapılmasına sevinenlerin kaçak sigara ve açık tütün satıcıları olduğunu söyleyen Antalya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Eyüp Sabri Kıldıran, bakkallarda ve marketlerde açık tütün satışı olduğunu, bazı dükkânların sadece tütün satışı için dükkan açtığını hatırlattı. İçinde ne olduğu belli olmayan sağlığa zararlı olduğu söylenen tütünlerin yasak olmasına karşın satışının da alıcısının da bitmediğini belirten Kıldıran, yetkililerin bu konuda bir çözüm üretmesi gerektiğini aktardı.

Kıldıran, “Bugün bakkallara girdiğinizde bir köşesinde açık tütün satışı yapıldığını görüyoruz. Tütüncüler işlek caddelerde umarsızca satış gerçekleştiriyor. Burada vatandaş sigaranın pahalı olmasından dolayı tütüne yöneliyor. Tütünü sarıp sigara paketinin içine bile koyup satan var. İşin cılkı çıktı. Biz şikayet etmekten bıktık onlar yapmaktan bıkmadı” diye isyan etti. Öte yandan tütün mamulleri ve alkollü içkilerin kapalı bölümlerde satılma zorunluluğunun getirildiğini hatırlatan Başkan Kıldıran, bunun çocuk ve gençleri koruma amaçlı yapıldığını söyledi.

18.09.2013 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren;“Tütün Mamulleri Ve Alkollü İçkilerin Satışına Ve Sunumuna İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik “ ile Geçici 8. Maddesinin 3. Bendi gereği “ Perakende alkollü içki satışı yapılan iş yerlerindeki alkollü içkilerin konulduğu ve üzerlerinde alkollü içkilerin marka, amblem ve logosu bulunan mevcut soğutucular, iş yerlerinin kapalı bölümlerinde bulunması kaydıyla, 4250 sayılıKanunun 6487 sayılı Kanunla değişik geçici 1 inci maddesinin yayımı tarihinden itibaren üç yıl süreyle kullanılabilir.” Denildiğini de vurgulayan Kıldıran üyelerine çağrıda bulundu.

Kıldıran şunları söyledi: “ Bu itibar ile işyerinde Alkollü içki Satışı yapan Bakkal Market ve Büfeci esnaflarımızın Alkollü içki satışı yaptığı soğutucu (Buzdolabı) larını kontrol ederek üzerinde herhangi bir Marka, Amblem ve Logo olmamasına dikkat etmeleri gerekmektedir.
Soğutucularında marka, amblem ve logo bulunan esnaflarımız derhal Ürün aldıkları Toptan Alkol satıcılarına durumu bildirerek gerekli düzenlemeyi yaptırmaları gerekmektedir”