Hırvatistan cumhurbaşkanını seçti

Hırvatistan’daki cumhurbaşkanı seçiminde, resmi olmayan sonuçlara göre, Kolinda Grabar Kitaroviç ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı oldu. ZAGREB (AA) – Hırvatistan’daki cumhurbaşkanı seçiminin galibi Kolinda Grabar Kitaroviç, “Birlik olarak Hırvatistan’ı krizden çıkaracağız. Kendimize güveniyoruz” dedi. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre Hırvatistan’ın ilk kadın cumhurbaşkanı seçilen Kitaroviç, yaptığı zafer konuşmasında, seçimi tüm Hırvatistan için kazandığını söyledi. Hırvat Demokratik […]

Eklenme: 12 Ocak 2015 - 10:53 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 23:18 / Editör: BIK

Hırvatistan’daki cumhurbaşkanı seçiminde, resmi olmayan sonuçlara göre, Kolinda Grabar Kitaroviç ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı oldu.

ZAGREB (AA) – Hırvatistan’daki cumhurbaşkanı seçiminin galibi Kolinda Grabar Kitaroviç, “Birlik olarak Hırvatistan’ı krizden çıkaracağız. Kendimize güveniyoruz” dedi.

Resmi olmayan ilk sonuçlara göre Hırvatistan’ın ilk kadın cumhurbaşkanı seçilen Kitaroviç, yaptığı zafer konuşmasında, seçimi tüm Hırvatistan için kazandığını söyledi.

Hırvat Demokratik Birliği (HDZ) tarafından aday gösterildiğinde birçok kişinin kendisine seçimleri kazanamayacağını söylediğini ifade eden Kitaroviç, “Ancak ben pes etmem. Hırvatistan için de aynen böyle çalışacağım. Hiç kimsenin Hırvatistan’ın refah seviyesi yüksek bir ülke olmayacağını söylemesine izin vermem. Hırvatistan, Avrupa Birliği’nin ve dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olacak. Söz veriyorum” diye konuştu.

Kitaroviç, bu geceden itibaren Hırvatistan için çalışmaya başlayacağını vurgulayarak, seçim kampanyası boyunca kendisine destek olan herkese teşekkür etti.

Birlik ve beraberlik çağrısında bulunan Kitaroviç, “İvo Yosipoviç’e oy veren seçmen de ekibimizin bir parçası olmalı. Bizimkiler-sizinkiler yok. Hepimizi zorlu görevler bekliyor. Bu yolda beraberiz. Birlik olarak Hırvatistan’ı krizden çıkaracağız. Hırvatistan’ın ulusal çıkarları için mücadele edeceğiz. Yardıma muhtaç olanlarla yardım edeceğiz. Birlik olarak Hırvatistan’ı krizden çıkaracağız. Kendimize güveniyoruz” diye konuştu.

Kitaroviç, yolsuzlukla mücadelede “sıfır tolerans” göstereceklerini, NATO ve AB’de hak ettikleri yere gelecekleri ve komşu ülkelerle yıllardır süren sorunları çözeceklerini söyledi.

Bu arada, seçimi kaybeden mevcut cumhurbaşkanı İvo Yosipoviç de konuşmasında seçimi kazanan rakibini tebrik etti.

Yosipoviç, “Zorlu bir kampanya oldu ancak nihayetinde demokrasi kazandı. Demokratik mücadelede kazanan Kolinda Grabar Kitaroviç oldu. Kendisini tebrik ediyorum. Az bir farkla kazandı ancak demokrasinin özü bu: Daha fazla oy alan zafere erişir” ifadesini kullandı.

Seçimin ikinci turunun ardından, resmi olmayan ilk sonuçlara göre, yüzde 50,43 oy alan Kitaroviç, ülke tarihindeki ilk kadın cumhurbaşkanı oldu.

my girlfriend cheated on me should i take her back open did my girlfriend cheat on me