Hürrem Sultan Paneline yoğun ilgi

Türkiye – Ukrayna ortak tarihi kişiliklerinden Hürrem Sultan hakkında akademik ve edebi yaklaşımları konu edinen panel programı Kiev Yunus Emre Enstitüsü’nde gerçekleştirildi.

Eklenme: 7 Aralık 2018 - 16:48 / Son Güncelleme: 7 Aralık 2018 - 16:48 / Editör: Arzu CİHANGİR

Yoğun ilgi gören programda kalabalık, Kiev Yunus Emre Enstitüsü’nün konferans salonundan taştı. 100’e yakın kişinin dinlediği programın açılış konuşmasını yapan Kiev Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Ender Korkmaz, bir İstanbullu olarak Hürrem Sultan’ı nasıl tanıdığını anlattı. Hürrem Sultan’a dair fikirlerin genelde popüler medya veya halk anlatılarından etkilendiğini söyleyen Korkmaz, “ben Hürrem Sultan’ı, ortaokul ve lise yıllarım boyunca okuldan evime yürürken önünden geçtiğim ve susuzluğumu giderdiğim çeşmenin bânisi olarak tanıdım” dedi.

Etkinliğin ilk konuşmacısı olarak söz alan Prof. Dr. Ferhat Turanlı, Hürrem Sultan’ın Osmanlı sarayındaki ve politikasındaki yerine değindi. Hürrem Sultan ile ilgili popüler anlatının oldukça sağlıksız olduğunu dile getiren Prof. Dr. Turanlı; onun Sultan Süleyman’a sadık bir eş, gerektiğinde iyi bir danışman ve hatta kimi zaman diplomasi alanında da çalışan önemli bir saray kadını olduğundan söz etti. Hürrem Sultan’ın saray politikasındaki yerini anlatan Prof. Dr. Turanlı, Hürrem Sultan hakkında şu değerlendirmede bulundu.

“Haseki Hürrem, Kanuni’nin yegane eşi olup aynı zamanda çok zeki ve güzel bir kadındı. Onun çok sıcakkanlı bir kadın ve nazik bir anne olduğu söylenir. Ayrıca araştırmacılara göre bu hanım sultan ilk dönemlerinde bazı politik işlerde de rol almaya çalışmıştı. O, ilk olarak Topkapı Sarayının iç işlerini yönetmeye başladı. Haseki Hürrem Sultan; padişahın gözdesi, olağanüstü zeki, sevimli ve çekici bir kadın, aşırı derecede şefkatli bir anadır. Devrinin bazı politik olaylarına karıştığı için, aynı zamanda Osmanlı sarayında kadın hâkimiyetini başlatan kişi olarak da kabul edilir.”

Edebiyatçı yazar Vira Çugunova ise Hürrem Sultan ve Kanuni Sultan Süleyman arasındaki sevgiye değindi. Bir edebiyatçı olarak ikilinin ilişkisinin kendisi için mucizevi göründüğünü söyleyen Çugunova, Hürrem Sultan hakkında şu sözleri söyledi.

“İnsanlar bu müstesna Osmanlı ailesinin hayatı hakkında çok yanlış bilgiler edindi. Herkesin çok geniş bir hayal gücü var. Meşhur bir televizyon dizisinin senaryo yazarları ise bu hayal âleminde herkesi geçti! Akıllı, iyi kalpli, merhametli, utangaç ve neşeli bir Ukraynalı olan Hürrem Sultan’ı düşmanlarını ve rakiplerini öldüren gaddar bir kadın olarak gösterdiler”.

Etkinlik sonrasında düzenlenen ikramda konuklara Türk mutfağından ikramlıklar ile Türk kahvesi ve demleme çay ikram edildi. Etkinliğe Harkiv ve Lviv dâhil olmak üzere Ukrayna’nın birçok diğer şehrinden akademisyenler ve öğrenciler de katıldılar.