İETT, rüzgârı arkasına aldı

Daha önce de güneşi arkasına almıştı…İSTANBUL (AA/bik.gov.tr) – İETT, Beylikdüzü metrobüs park sahasında rüzgar enerjisinden elektrik üreten rüzgar türbini kurdu. İETT’den yapılan açıklamaya göre, İETT, 2023 vizyonu için maliyetlerin etkinliği ve mali kaynakların verimli kullanılmasına zemin hazırlayacak projelere imza atıyor. Bu doğrultuda, İETT, enerjinin verimli kullanılması ve enerji maliyetlerinin hafifletilmesine katkı amacıyla, rüzgar enerjisinden elektrik […]

Eklenme: 25 Kasım 2015 - 16:14 / Son Güncelleme: 25 Kasım 2015 - 16:14 / Editör: BIK

Daha önce de güneşi arkasına almıştı…İSTANBUL (AA/bik.gov.tr) – İETT, Beylikdüzü metrobüs park sahasında rüzgar enerjisinden elektrik üreten rüzgar türbini kurdu.

İETT’den yapılan açıklamaya göre, İETT, 2023 vizyonu için maliyetlerin etkinliği ve mali kaynakların verimli kullanılmasına zemin hazırlayacak projelere imza atıyor.

Bu doğrultuda, İETT, enerjinin verimli kullanılması ve enerji maliyetlerinin hafifletilmesine katkı amacıyla, rüzgar enerjisinden elektrik üretim kapasitesi yüksek çıkan Beylikdüzü metrobüs park sahasında, rüzgar türbini kurdu.

Şebeke elektriğinden bağımsız çalışan ve Beylikdüzü metrobüs işletme binasına elektrik sağlayacak sistem, yılda yaklaşık 17 bin kilowatt üretim yapacak. Üretilen elektrik, akülerde depolandıktan sonra sisteme aktarılacak.

Yılda yaklaşık 8 bin kilogram karbondioksit gazı salınımını engelleyecek ve 350 ağaçlık katkı sağlayacak sistemin rüzgar değerleri iyi olan tüm garaj ve peronlarda kurulmasını hedefleniyor.

İETT, 2016’da da Enerji Yönetim Merkezi kurarak Enerji Üreten Tesislerini uzaktan izleyip raporlamalar yapacak.

Muhabir: Lale Bildirici

MK