İftarda fazla yemekten kaçınmalı

BOLU – İzzet Baysal Devlet Hastanesi Başhekimi ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Muhammed Emin Demirkol, iftarda fazla yemekten kaçınmak gerektiğini söyledi. Demirkol, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ramazan ayı için sağlıklı beslenme önerisinde bulundu. Böbrek hastaları, diyabetliler ve yüksek tansiyon hastalarının doktor kontrolü doğrultusunda oruç tutup tutmamaya karar vermeleri gerektiğini belirten Demirkol, oruç süresinin 18 saate ulaştığını söyledi. Demirkol, […]

Eklenme: 9 Haziran 2016 - 09:55 / Son Güncelleme: 9 Haziran 2016 - 9:55 / Editör: Begüm Çelik

BOLU – İzzet Baysal Devlet Hastanesi Başhekimi ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Muhammed Emin Demirkol, iftarda fazla yemekten kaçınmak gerektiğini söyledi.

Demirkol, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ramazan ayı için sağlıklı beslenme önerisinde bulundu.

Böbrek hastaları, diyabetliler ve yüksek tansiyon hastalarının doktor kontrolü doğrultusunda oruç tutup tutmamaya karar vermeleri gerektiğini belirten Demirkol, oruç süresinin 18 saate ulaştığını söyledi. Demirkol, “Bu yıl oruç süresi oldukça uzun. O nedenle bol su içilmeli. İftarla sahur arasındaki zaman diliminde bol sıvı tüketimine dikkat edilmeli.” dedi.

Demirkol, iftarda besinlerin yavaş yavaş ve iyice çiğnenerek tüketilmesi gerektiğini dile getirerek, “İftarda fazla yemek tüketme nedeniyle iftar sonrasında acil servise başvurular oluyor. Bunu geçtiğimiz yıllarda oldukça fazla yaşadık. İftarda yiyecekler yavaş yavaş tüketilmeli. Besinler iyice çiğnenerek yutulmalı. Hızlı yemek ve çok yemek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. İftarda bol su tüketilmeli. Tatlı tüketiminde aşırıya kaçılmamalı. Ev tatlılarını öneriyoruz.” diye konuştu.

İftara muhakkak çorba içerek başlanması gerektiğinı kaydeden Demirkol, “Haftada en az bir kere balık tüketilmeli. Tavuk ve kırmızı etin az ama çeşitli şekilde tüketilmesini öneriyoruz. Bir öğünde tek bir tanesine yüklenmek yanlış olacaktır. Yoğurt ve sebze yemekleri, bu ayda soframızdan eksik etmememiz gereken gıdalar.” dedi.

Demirkol, oruç tutan vatandaşların muhakkak sahur yapması gerektiğini belirterek, “Sahurda bol meyve tüketilmesi gerekiyor. Bunun yanında tok tuttuğu bilinen hurmaya da sahur sofrasında yer verilmeli. Diğer taraftan oruç tutan insanlar sıcaklıkların fazla olduğu öğle saatlerinde dışarı çıkmamalı.” açıklamasında bulundu.

AA