İhracatçıların aflatoksin sevinci

Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan çalışma sonucunda, aflatoksin olduğu gerekçesiyle Avrupa’dan geri gönderilen fındıklara, seçme hakkı getirildi.

Eklenme: 1 Aralık 2016 - 13:45 / Son Güncelleme: 1 Aralık 2016 - 13:45 / Editör: Ufuk Küçükyılmaz

Fındık ihracatçıların en büyük korkusu haline gelen aflatoksin konusu çözüme kavuşturuldu. Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan çalışma ile daha önce imha edilen aflatoksinli fındıklar, artık ikinci kez seçilerek ihraç edilecek. Bu anlaşma ihracatçıların da yüzünü güldürdü. Yeni alınan kararla ilgili açıklama yapan Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, Karimex Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Albayrak, Aysan Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aydın ve Görsoy A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy, kararın yerinde atılan adım olduğunu söyledi.

ARSLANTÜRK: HAKSIZ BİR DURUMDU

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Sebahattin Arslantürk, aflatoksinli ürünlere getirilen seçme hakkının önemli bir kazanım olduğunu belirterek, “Daha önceki uygulamalar haksız bir durumdu. Homejen olmayan bir ürün, elleçlemeyle düzeltilebilecek bir ürün. Sadece naturel ürenlerde bu uygulama var. Bence işlenmiş ürünlerde de aynı uygulama yapıabilir. Çünkü onlarda elleçleme de yapılabilecek ürünler var, elleçleme olmaksızın farklı türevlere çevrilip kullanılabilecek ürünler var. Bu kapsamda atılmış adım doğrudur, fakat eksiği de vardır. Bu eksikliklerin de giderilmesi gerekmektedir. Ancak önemli bir kazanımdır. İhraç edilen bir ürün günümüz teknolojisinde onların tekrar işlenip ihracata kazandırılması mümkündür. İhracatçıları bu kadar sıkmadın da bir anlamı yoktur.” dedi.

AYDIN: RADİKAL KARARLAR HAFİFLETİLDİ

Aysan Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aydın ise, “Ordu Tarım İl Müdürlüğü’nün önderliğindeki bir çalışma ile aflatoksinli fındıkların yeniden seçilmesi konusunda bir karar alındı. Çok radikal kararlar vardı. Şimdi bu radikal kararlar hafifletildi. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

ALBAYRAK: ÖNCEDEN İMHA EDİLİYORDU

Karimex Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Albayrak da; “Fındık ülkemize döviz getiren ihraç ürünüdür. Bu nedenle aflatoksin yüzünden Avrupa’dan dönen mallar önceden imha ediliyordu. Bu sorunu Tarım İl Müdürlüğü çözdü. Kendilerini kutluyorum. Artık ikinci kez seçme hakkı kazandırıldı. Üreticilerimiz kaliteye ve verimliliğe çok önemli.” deklinde konuştu.

GÜRSOY: TÜM MALLAR TEKRAR SEÇİLECEK

Görsoy A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy, “Fındıkta kalite ve verimlilik çok önemli bir konu. Üreticimiz verimliliği ve kaliteyi hep korumalıdır. Aflatoksin konusunun da Tarım İl Müdürlüğümüz önemli bir başarı elde etti. Müdürlüğümüzü kutluyorum. Fındıklar artık imha edilmeden Avrupa’da tüm mallar tekrar seçilecek. Bu önemli bir kazanımdır.” dedi.

MURAT GÜRSOY / Ordu Olay Gazetesi