İhracatını katlayan şehir: Gaziantep

Güneydoğu’nun sanayi ve ticaret kenti Gaziantep, son 25 yılda ihracatını 56 kat artırdı.Gaziantep’in 2014 ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 2,5 artışla 6 milyar 641 milyon dolar oldu. Önemli pazarları arasında yer alan Suriye ve Irak’taki iç karışıklığa rağmen bu ülkelere ihracatta sürdürülebilir bir ivme yakalayan kent, Türkiye’de en fazla dış satım yapan 6’ncı il […]

Eklenme: 3 Ocak 2015 - 14:26 / Son Güncelleme: 3 Ocak 2015 - 14:26 / Editör: BIK

Güneydoğu’nun sanayi ve ticaret kenti Gaziantep, son 25 yılda ihracatını 56 kat artırdı.Gaziantep’in 2014 ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 2,5 artışla 6 milyar 641 milyon dolar oldu. Önemli pazarları arasında yer alan Suriye ve Irak’taki iç karışıklığa rağmen bu ülkelere ihracatta sürdürülebilir bir ivme yakalayan kent, Türkiye’de en fazla dış satım yapan 6’ncı il unvanını da korudu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Türkiye’nin yüz akı” diye nitelendirdiği Gaziantep, ortalamaların üzerinde bir performans sergiliyor. kent, son 25 yılda ihracatını 56 kat artırmayı başardı.

Aynı dönemde, ihracatçı firma sayını 14 kat artırarak bin 700’e, ihracat yaptığı ülke sayısını da 173’e yükselten Gaziantep, dış ticaret fazlası veren sayılı şehirlerden birisi olarak da dikkati çekiyor.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Konukoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle çevre ve komşu ülkelerdeki sorunların Türkiye’nin ihracatını olumsuz etkilediğini söyledi.

Bu durumdan da en çok kendilerinin etkilendiğini ifade eden Konukoğlu, şunları kaydetti:

“Her şeye rağmen üreticilerimiz Gaziantep’in ihracatını artırmak için var güçleriyle çalıştı. Sene sonuna kadar bu performansı bütün sıkıntılara rağmen devam ettirdiler. Geçen yıl İhracat rakamları üç dört ay dışında genel hatlarıyla pozitif bir seyir izledi, rekor kırdığımız ay bile oldu. 2014 yılını hedeflerimize çok yakın bir rakamla kapattık. En büyük ihracat pazarlarımız arasında yer alan ülkelerde sorunlar yaşanmasıydı daha iyi rakamları görebilirdik.”

Konukoğlu, ihracatın büyümeye pozitif katkısını artırmak için katma değeri yüksek ürünlere yöneleceklerini vurguladı.

Yeni yıldan umutlu olduklarının altını çizen Konukoğlu, “2015 büyüme rakamlarının geçen yıldan daha yüksek olacağına inanıyruz. Tedbirli iyimserlik içindeyiz. Türkiye ekonomisinin potansiyeline güveniyoruz. Yapısal reformlara hız vererek, büyüme rakamlarını yeniden yukarılara çekmemiz gerekiyor. Genel seçimlerin de Türkiye açısından bir risk oluşturacağını düşünmüyoruz. Siyasi ve ekonomik istikrar devam edecektir” diye konuştu.

“Ekonomi, gündemin ilk sırasında olmalı”

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık ise geçen yıl inişli çıkışlı seyreden ihracatın yılın sonuna doğru toparlandığına dikkati çekti.

Geçen yıl için 7 milyar 200 milyon dolarlık ihracatı hedefi koyduklarını hatırlatan Bartık, “Bu rakama çok yaklaştık ancak çevre ülkelerdeki sorunlar ihracatımızdaki yükselişi biraz durdurdu” şeklinde konuştu.

Gaziantep artık Kocaeli, Bursa, Ankara ve İzmir gibi illerle kıyaslandığını anlatan Bartık, ihracat maratonunda koşan firmaların daha hızlı hareket ederek hedeflerini yakalayacaklarına inandığını dile getirdi.

Seçimler nedeniyle ekonominin ikinci plana itilmemesi gerektiğine vurgulayan Bartık, şöyle konuştu:

“İş dünyası yeni yıl yapılanmasını, riskleri de göz önüne alarak yapmalı. Yeni yılda, ekonomi gündemin ilk sırasında olmalı. Ekonomik kalkınma için topyekun mücadelenin yeni yılda da devam edeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Kerem Kocalar
Yayınlayan: Hasan Özkal

should i cheat on my husband thebaileynews.com i told my husband i cheated on him
i cheated on my boyfriend with a black guy open i cheated on my boyfriend what do i do
just found out my husband cheated on me blog.itracsigns.com has my husband cheated