İhracatta önemli gelişme

Batı Akdenizli ağaç ve orman ürünleri ihracatçıları bu yıl 23 ülkeyle alışveriş yaparak ihracat yapılan ülke sayısını 104’e çıkardı.

Eklenme: 18 Kasım 2016 - 09:46 / Son Güncelleme: 18 Kasım 2016 - 9:46 / Editör: Büşra Kılıç

Ayşe ÇELİK- Antalya Hilal Gazetesi- Son yıllarda sergilediği performans ile Batı Akdeniz ihracatında öne çıkan ağaç ve orman ürünleri sektörü, 23 ülkeye daha ihracat yapıyor. Toplamda 104 ülkeyle çalışacak olan ağaç ve orman ürünleri sektörü, ihracat yaptığı 70 ülke ile de alışverişlerini artırdı. Bu 70 ülkenin 20’sinde de 1 milyon doların üstünde ihracat yapılıyor. İhracatı 100 milyon doların üzerine çıkarmayı başaran ağaç ve orman ürünleri sektörünün ana pazarı ise 44. 3 milyon dolarla İran ve 15. 5 milyon dolarla Birleşik Arap Emirlikleri olarak öne çıkıyor. Sektörün ihracat verileri incelendiğinde İran’da yüzde 36, Birleşik Arap Emirliklerinde yüzde 33 büyüme sağlandığı da gözden kaçmıyor.

BATI AKDENİZİN AĞAÇ VE ORMAN ÜRÜNLERİ DÜNYANIN HER YERİNDE

Gelişmekte olan pazarlarda yaşanan büyümenin yüzde 50 ila yüzde bin arasında gerçekleştiğine dikkat çeken Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Hulusi Söylemez, “Bu büyüme grafiğinin devam ettirilmesi halinde sektörün ihracat rakamlarını önümüzdeki yıllarda 200 milyon dolara ulaştırması öngörülüyor. Sektörün ihracatını bu denli arttırması, üretim bantlarının modernize edilerek, ileri teknoloji makineler kullanılmasına bağlı. İleri teknoloji makinelerle üretilen kaliteli ürünler Batı Akdeniz’i bu sektörde tercih edilir hale getirdi” dedi.
Ağaç ve orman ürünleri sektörünün ihracat artışının yanı sıra dünyanın her yerinde var olma başarısını gösterdiğini dile getiren Söylemez, “Ağaç ve ağaç mamulleri sektörün en fazla ihracatını yaptığı ürün grubu olarak öne çıkarken, mobilya da sektörün ihracatında önemli yer tutuyor. Sektörün kâğıt ve karton ihracatı da küçümsenemeyecek orana ulaştı” şeklinde konuştu.