İhtilalde memurluğu bıraktı, 37 yıldır tezgahın başında

12 Eylül 1980 ihtilalinde memurlara uygulanan baskılar nedeniyle istifa eden Koçarlılı bir vatandaş, semt pazarında 37 yıldır tezgah açıyor.

Eklenme: 18 Temmuz 2017 - 08:48 / Son Güncelleme: 18 Temmuz 2017 - 8:48 / Editör: Büşra Kılıç

Abdurrahman FIRAT- Ses Gazetesi- Koçarlı ilçesinin Timinciler Mahallesinde yaşayan 72 yaşındaki Ali İlker, 1980 askeri ihtilalinden önce devlet memuru olarak görev yapıyordu. İhtilalin ardından bıyık ve sakallarını kesmesi için baskı yapılması üzerine memurluktan istifa eden İlker, 37 yıldır Koçarlı ilçe merkezinde kurulan pazarda tezgah açıp, kendi üretmiş olduğu ürünlerin satışını yapıyor. İleri yaşına rağmen sağlığının gayet iyi olduğunu belirten İlker, organik ürünler dışında başka ürün tüketmediğini vurguladı.

‘TİCARET HER ZAMAN MEMURLUKTAN DAHA İYİ’

Kendi bahçesinde üretmiş olduğu zeytin, zeytin yağı, incir ve ineğinden elde etmiş olduğu çökeleği pazarda satana Ali İlker, “1980 ihtilalinde memurlara gereksiz bahanelerle baskılar yapılıyordu. Bana sürekli bıyıklarımı ve sakallarımı kesmem konusunda baskı yapıyorlardı. Bende bıyıklarımı kesmeyeceğimi söyleyip istifamı verdim. Memurluğu bıraktıktan sonra çiftçilik yaptım. Kendi bahçemde üretmiş olduğum ürünleri pazarda sattım. Allah’a çok şükür 6 tane çocuğumu okuttum. Bağkur’umu yatırıp emekli de oldum. Kendime ev de yaptım. İleri yaşıma rağmen sağlığım iyi ve hala pazarda tezgah açıp ticarete devam ediyorum. Ticaret her zaman memurluktan daha iyi benim için” dedi.

Yaz aylarında işlerin durgun olduğunu kaydeden İlker, okulların açılmasıyla birlikte kış aylarında satışların çok iyi olduğunu belirtti.