Zirveden ‘Adalet için ses ver’ çağrısı

II. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ve TC Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ev sahipliğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yerli ve yabancı çok sayıda bakanın katılımıyla başladı. 26 Kasım Cumartesi günü de devam edecek olan zirvede farklı oturumlarda kadına dair birçok başlık konuşulacak.

Eklenme: 25 Kasım 2016 - 19:12 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 23:47 / Editör: Arzu CİHANGİR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, KADEM Genel Başkanı Sare Aydın Yılmaz ve KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar KADEM’in WOW Convention Center'da düzenlediği 2. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi'ne katıldı.​

Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü kapsamında WOW Convention Center’da düzenlenen zirve ile kadın sorunlarına ulusal ve uluslararası farklı boyutlarıyla kamuoyunun dikkatine sunmak ve konuya karşı duyarlılık geliştirmek amaçlanıyor. “Adalet için ses ver” sloganı ile düzenlenen zirvenin öncelikle iki konusu “Barış Süreçlerinde Kadın” ile “Suriyeli Mülteci Kadınlar ve Sorunları” olarak belirlenmiş. Kadınların barış süreçlerinde oynadığı role ve Suriyeli mülteci kadınların yaşamakta olduğu çok boyutlu sorunlara dikkat çekilen zirvede, “ kültürel kodlar ve erkeklik”, “kadın ve barış”, “Suriyeli kadın mülteciler”, “kadına karşı şiddet” ve “siyasal hayat, sivil toplum ve karar mekanizmalarında kadın” temaları ele alınıyor.

Açılış programına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TC Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan, UN Woman Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Ingibjörg Sólrún Gísladóttir’in de katıldığı zirvede, Azerbaycan, Filistin, KKTC, Liberya, Sierra Leone, Tunus ve Uganda’dan bakan düzeyde katılımlar gerçekleşti. Ayrıca zirvede Birleşmiş Milletler Kanada Ulusal Komitesi Başkanı Almas Jiwani de “Çalışma yaşamında kadın ve istihdam imkanları” konulu bir konuşma yaptı.

Girls 20 Kurucu Başkanı Farah Mohammed’in “Siyasal hayat, sivil toplum ve karar mekanizmalarında kadın” konulu bir konuşma yapacağı zirvede “Kadına karşı şiddet ve ayrımcılıkla mücadele yolları”, “Sinema, televizyon ve sosyal medyada kadın”, “Kadınların adalete erişimi ve hukuk”  gibi başlıklar da ele alınıyor.

KADEM Genel Başkanı Sare Aydın, uluslarası düzeyde kadın çalışmaları alanında bilimsel araştırmaların ve  tartışmaların geliştirilmesine olanak sağlamanın hedeflendiği zirveye dair ;

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele gününü de içine alan 25-26 Kasım’da düzenlediğimiz II. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi ile ulusal ve uluslararası arenada kadın haklarına yönelik  yaşanan gelişmeleri ve kadının insan hakları çerçevesinde gelinen noktayı analiz etmek üzere faydalı bir ortak akıl inşa etmeyi hedefliyoruz . Tüm dünya kadınlarının sorunlarına teorik ve pratik çözümler aradığımız  zirvenin ana konuları bu yıl ülkelerin ayrılmak zorunda kalıp Türkiye’ye sığınan ve burada hayata tutunma mücadelesi veren “Suriyeli mülteci kadınlar” ve “Barış süreçlerinde kadınlar”  olarak belirledik. Cinsiyet Adaleti kavramından yola çıkarak, Adalet İçin Ses Ver (Speak Up For Justice) sloganı ile 25 Kasım’da İstanbul’da bir kez daha tüm dünyayı her türlü şiddete karşı durmaya çağırırken,  bir sivil toplum kuruluşu olarak kadınlar için adaleti dizini sürmeye devam edeceğiz.”