İmitasyon ürünlere ceza var

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, imitasyon ürünler konusunda cezai yaptırımlar olduğunu kaydetti.

Eklenme: 21 Nisan 2017 - 08:57 / Son Güncelleme: 21 Nisan 2017 - 8:57 / Editör: Büşra Kılıç

Yalçın KÜÇÜK- Antalya Hilal Gazetesi- “Taklit mal satanlarla ilgili en son Sınai Mülkiyet Kanunu çıktı. Bu kanunda da bunları satanlar 3 yıl ile 5 yıl arasında hapis cezası öngörülüyor” diyen Adlıhan Dere, “Bir ürün içinde ise 3 bin ile 5 bin arası idari para cezası geldi. Biz bunlarla ilgili Kaş’tan Gazipaşa’ya kadar gittiğimiz her esnafımızdan 20 bine kadar imitasyon mal satanlar var. Antalya merkezde 20 bin kişi bu işle ilgileniyor. AESOB’a üye 75 bin esnafın 20 bini tekstille uğraşıyordur. Bunların arasında ATSO’ya üye olanlarda var. Bu ciddi bir rakamdır. İçerisinde çok önemli marka olmuş ürünler var. Biz bununla ilgili gerekli çalışmaları yapıyoruz. Bu kanun çıkmadan öncede gerekli yerlere müracaatlarımız yaptık. Bakanlarla görüşmemizi yaptık. Hatta Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na da bunu ilettik ve kanun çıktı. O da bu mallarla ilgili kanunun içinde bir tane madde var ki o maddede imitasyon ürün satan yeri söylerseniz hiçbir ceza yükümlülüğünüz yok”ifadelerini kullandı.

İMİTASYON ŞİKAYETİ GELİYOR

Başkan Adlıhan Dere, “Yani malı aldığınız yeri söylerseniz, ihbar ederseniz bu cezadan kurtulma şansınız var. Onu da bize gelen esnaflarımız böyle bir şeyin olmayacağını söylüyor. Biz de Antalya’yı yönetenlerin Esnaf Sanatkârlar Odamızda Antalya başkanlarını bir araya getirerek sorunları tartışıyoruz. İmitasyon konusunda Kundu bölgesinden de çok şikayetler alıyoruz. Burada hukuki bir vaka var. Bu malın firmalarının avukatları mahkemelerden karar aldırtarak o iş yerindeki malları mahkeme kararıyla, kolluk kuvvetlerinin de desteğiyle oraya gidip bir operasyon yapıyorlar. Tabi o operasyonda da her mal için ciddi rakamlar var” şeklinde konuştu.

ESNAFA SÜRE TANINMALI

Kendilerine gelen şikayetlerde mahkeme kararıyla kolluk kuvvetlerinin iş yerindeki malları almaya gittiklerinde kalabalık bir polisle gidildiği zaman oradaki esnafın “biz bu memlekete ne yaptık? Biz terörist miyiz?” diye tepki gösterdiğini kaydeden Başkan Dere, “Biz bunu gerekli yerlere iletiyoruz. Arkadaşlarımız bu konuda biraz rahatsız. Bizim istediğimiz de şu; bu kanun çıktı ama süresinin biraz daha uzatılıp en azıdan bu iş yeri sahiplerinin ellerinde malları eritebilmesine fırsat tanınıp, malların satışı konusunda imkan sağlamak” dedi.