İmkansızlıklar içinde şampiyonluğa ulaştı

Şiddet gördüğü eşinden boşandıktan sonra bir okulda temizlik görevlisi olarak çalışmaya başlayan annesiyle birlikte bir gecekonduda yaşayan Melih Candaş, imkansızlıklar içinde gösterdiği başarısıyla şampiyonluğa ulaştı

Eklenme: 24 Mayıs 2018 - 10:54 / Son Güncelleme: 24 Mayıs 2018 - 10:54 / Editör: Büşra Kılıç

E. Çağla GENİŞ- İlkses Gazetesi- İzmir’de şiddet gördüğü eşinden boşandıktan sonra bir okulda asgari ücretle temizlik görevlisi olarak çalışmaya başlayan annesi ile birlikte Konak İlçesi’nin Gültepe semtinde bir gecekonduda yaşayan 12 yaşındaki Melih Candaş’ın hayatı, beden eğitimi öğretmeninin kendisini keşfetmesiyle değişti. Okuldaki atletizm seçmelerinin ardından atletizm takımına seçilen Melih, katıldığı yarışlarda çok sayıda birincilik madalyası kazanarak imkansızlıklar içerisinde gösterdiği başarısıyla örnek oldu. Anne Yurdagül Bilgen, oğlunun ihtiyaçları karşılayabilmek için bir yandan da evlere temizliğe giderek ek iş yapmaya başladı. Annesinin çabalarını karşılıksız bırakmayan Melih, Sivas’ta yapılan MEB Küçükler Türkiye Şampiyonası’nda 60 metrede 7.73 derecesiyle birincilik kazanarak büyük bir başarıya imza attı. Melih’in hedefi, milli takım formasıyla ülkesini yurtdışında temsil edebilmek.

“MİLLİ TAKIMA GİRMEK İSTİYORUM”

Mustafa Rahmi Balaban Ortaokulu 6’ncı sınıf öğrencisi olan 12 yaşındaki Melih Candaş, sporun kendisi için büyük önem taşıdığını ve elde ettiği başarıların kendine güvenini artırdığını söyledi. Sporla hayatının farklılaştığını, çevresindekilerin artık kendisine saygı duyulduğunu kaydeden Melih, “Aslında her şey beden eğitimi öğretmenim Rahman Öğüt’ün 5’inci sınıfta beni Ata’ya Saygı Koşusu ve 19 Mayıs Koşusu’na götürmesiyle başladı. Bu yarıştan sonra öğretmenim annemle görüşerek bendeki yeteneği dile getirdi. Yarışlarda ilk başlarda heyecanlanıyordum ama artık heyecanlanmıyorum. Çünkü birinci olacağımı biliyorum. Koşarken yalnızca birinci olmayı düşünüyorum. Antrenmanlarım derslerimi etkilemiyor. Yaklaşık bir yıldır koşuyorum. 12 madalyam var; birçoğu birincilik. Atletizmi seviyorum, hedefim milli takım formasıyla ülkemizi her yerde temsil etmek” dedi.

OĞLU İÇİN MÜCADELE EDİYOR

Şiddet gördüğü için eşinden boşandıktan sonra bir okulda asgari ücretle temizlik görevlisi olarak çalışmaya başlayan ve oğlunun ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ek iş yaparak evlere temizliğe giden 46 yaşındaki Yurdagül Bilgen, “Tek odalı bir gecekonduda kalıyoruz. Oğlumla birlikte bir başımıza hayatla mücadele ediyoruz. Melih çok hareketli bir çocuk, aslında hızının farkındaydım ama maddi imkansızlıklar ve çalışmam sebebiyle zaman sıkıntısı yüzünden başta bir yere götüremedim. okuldaki öğretmeninin de yeteneğini dile getirmesi üzerine İzmir Atletizm Spor Kulübü’ne götürdüm. Oradaki Kulüp Antrenörü Hanife Sancak’ın da destekleriyle katıldığı ilk yarışta 2’nci oldu. Daha sonra katıldığı bütün yarışlarda 1’inci oldu. Çocuğumun başarısını ve hızını görünce daha çok destek olmak istedim. Hafta sonları tüm maddi sıkıntılarımıza rağmen çalışmalara götürdüm. Kötü alışkanlıklar yerine spor gibi iyi şeylere yöneldiği için çok mutluyum. Onu ileride olimpiyatlarda izlemek istiyorum.”

AMACIMIZ HEM EĞİTİM HEM SPOR

Yaklaşık bir yıldır Melih’i yarışlara hazırlayan İzmir Atletizm Spor Kulübü Antrenörü Hanife Sancak ise, “Biraz koordinasyon bozukluğu vardı ama her yarışta biraz daha iyi oldu. Haftanın 3 günü birlikte antrenman yapıyoruz. Amacımız Melih’in eğitimi ile sporu yaşantısını birlikte götürmesi. Annesi çok zorlanıyor. Ama başarılı bir sporcu olursa belki burs alacak ve çok fazla zorlanmayacaklar” şeklinde konuştu.