İncirin adını Aydın, tadını Bursa duyuruyor

Aydın’da incirin döllenmesine yarayan, reçel olarak da değerlendirilen erkek incir ‘ilek’, Koçarlılı kadınlarca işlenerek reçel yapılması için Bursa’ya gönderiliyor. Koçarlılı vatandaşlara geçim kapısı olan ilek sezonunun iyi geçmesi beklenirken, 25 yıldır ilek ticaretiyle uğraşan Tokay Cenger, Aydın, incirin ana vatanı olmasına rağmen ilek reçeli yapılacak bir işletmenin olmamasından dert yandı.

Eklenme: 20 Nisan 2017 - 08:56 / Son Güncelleme: 20 Nisan 2017 - 8:56 / Editör: Büşra Kılıç

Gökhan DÜZYOL- Hakan AKIN- Aydın Denge Gazetesi- Koçarlı’nın Sobuca Mahallesi’nde bir depoda yılda bir kez ilek alım satımı yaptıklarını belirterek, 25 yıldır ekonomik anlamda katkı sağlıyor. 56 yaşındaki Tokay Cenger, “Koçarlı ve çevre ilçelerinden toplanan ilek tabir ettiğimiz olgunlaşmamış erkek incirler bize getiriliyor. Biz de bu incirlerin saplarını keserek Bursa’daki incir reçeli yapan fabrikalara gönderiyoruz. İşimiz sezonluk. Yılın bir ayını çalışarak geçiriyoruz. Bu iş sayesinde mahallemizde yaşayan kadınlara bir ay da olsa iş imkanı sağlamış oluyoruz. İlek toplayanlar da para kazanıyor. Bu ilekleri burada reçele dönüştürecek işletme bulunmadığı için Bursa’ya gönderiyoruz. Aydın’da bunu yapabileceğimiz fabrika olsa vatandaşlarımız yılın bir ayı değil, 12 ayı çalışma imkanı bulur” dedi.

SEZONDA 150 TON İLEK İŞLENİYOR

Her işin olduğu gibi ilek işleminin de zorluklarının olduğunu ifade eden Cenger, “Kadın İşçilerimiz sabahın erken saatlerinde gelip, akşam geç saatlere kadar eldivenlerle ilek sapı ayıklıyor. Kadınlara kilosunu 30 kuruştan işletiyoruz. Kadınlar günlük 200 kilonun üzerinde ilek sapı temizleyerek 60-70 lira arasında evlerine para götürüyor. İncirin ana vatanı burası olsa da bunu işleyecek fabrika olmayınca incir reçelinin adını Bursa duyuruyor. Örneğin kestanenin yüzde 70 gibi büyük bir kısmı Aydın’da üretilirken, marka Bursa’nın oluyor. İmkanımız olsa bunları biz yapmak isteriz. Sezonda 150 ton ilek işliyoruz” diye konuştu.

“İLEK MAHALLEMİZİN KADINLARINA İŞ İMKANI SAĞLADI”

İlek sayesinde mahallesinde yaşayan kadınlara bir aylık da olsa iş imkanı sağladığını söyleyen Şenköy Mahalle Muhtarı Selahattin Cenger de, “Sezonun bir ayında böyle bir çalışma yapılıyor. Yılın 12 ayı çalışabilirsek Koçarlı ve Aydın ekonomisine daha çok katkı sunabiliriz. Bu ilekleri Bursa’ya gönderiyoruz. Bu iş üzerinden birçok vatandaşımız ekmek yiyor” dedi. (GÖKHAN DÜZYOL/HAKAN AKIN)