İngiltere’den ilk “polimer” banknot

İngiltere Merkez Bankası 5 sterlinlik “ilk polimer banknotu” eylül ayında tedavüle çıkaracak. LONDRA  – İngiltere Merkez Bankası (BoE) eylül ayında tedavüle girecek olan 5 sterlinlik “ilk polimer banknotu” kamuoyuna tanıttı. İngiltere Merkez Bankası, Oxfordshire bölgesinde, İngiltere’nin eski Başbakanı Winston Churchill’in doğduğu Blenheim Sarayı’nda düzenlenen törenle yeni banknotu tanıttı. Tasarımında Churchill’in portresine yer verilen 5 sterlinlik […]

Eklenme: 3 Haziran 2016 - 10:21 / Son Güncelleme: 3 Haziran 2016 - 10:21 / Editör: Arzu CİHANGİR
Ray Tang - Anadolu Ajansı

İngiltere Merkez Bankası 5 sterlinlik “ilk polimer banknotu” eylül ayında tedavüle çıkaracak.

LONDRA  – İngiltere Merkez Bankası (BoE) eylül ayında tedavüle girecek olan 5 sterlinlik “ilk polimer banknotu” kamuoyuna tanıttı.

İngiltere Merkez Bankası, Oxfordshire bölgesinde, İngiltere’nin eski Başbakanı Winston Churchill’in doğduğu Blenheim Sarayı’nda düzenlenen törenle yeni banknotu tanıttı.

Fotoğraf:  Ray Tang - AA

Fotoğraf: Ray Tang – AA

Tasarımında Churchill’in portresine yer verilen 5 sterlinlik yeni banknotun temel özelliği ise kağıttan değil “polimerden” yapılmış olması.

Yeni banknot hali hazırda tedavülde olan 5 sterlinlik kağıt paradan yaklaşık yüzde 15 daha küçük boyutta.

Yeni tasarımda ayrıca Churchill’in 1940 yılında İngiliz Parlamentosunda kullandığı, “Kan, meşakkat, ter ve göz yaşından başka vadedecek bir şeyim yok.” İfadesi de yer alıyor. Yeni banknotlarda Westminster ve Big Ben’in görüldüğü bir manzara resmi de bulunuyor.

İngiltere’nin en önemli siyasi figürlerinin başında gelen Churchill’in portresi 1965 yılında 5 şilin üzerine basılmıştı. İngiltere’de üzerinde reformist Elizabeth Fry’ın resmini bulunduğu yaklaşık 329 milyon adet 5 sterlinlik banknot tedavülde.

Hali hazırda Kraliçe II. Elizabeth’in dışında banknotlarda resmi bulunan tek kadın Elizabeth Fry.

Öte yandan önümüzdeki yıl tedavüle girecek olan yeni 10 sterlinlik banknotların üzerinde 19.yy’da yaşamış Jane Austen’ın portresinin yer alması planlanıyor.

İngiltere Merkez Bankası yeni 5 sterlinlik banknot ile ilk kez polimerden yapılmış, saydam para basmış olacak.

Polimer banknotlar Avustralya ve Kanada gibi ülkelerde kullanılıyor.

Muhabir: Gökhan Kurtaran

AA