İngiltere’nin silah ticaretinin rotası

İngiltere’nin, bölgesel risklerin yüksek olduğu bölgelere son yıllarda artan silah satışı, bu silahların farklı güçlerce kullanılma ihtimaline dair endişeleri artırıyor.LONDRA (AA / bik.gov.tr) – İngiltere’nin, bölgesel risklerin yüksek olduğu bölgelere son yıllarda artan silah satışı, bu silahların farklı güçlerce kullanılma ihtimaline dair endişeleri artırıyor. AA muhabirinin, merkezi Londra’da bulunan “Silah Ticareti Karşıtı Kampanya” (Campaign Against […]

Eklenme: 20 Kasım 2015 - 13:38 / Son Güncelleme: 20 Kasım 2015 - 13:38 / Editör: BIK

İngiltere’nin, bölgesel risklerin yüksek olduğu bölgelere son yıllarda artan silah satışı, bu silahların farklı güçlerce kullanılma ihtimaline dair endişeleri artırıyor.LONDRA (AA / bik.gov.tr) – İngiltere’nin, bölgesel risklerin yüksek olduğu bölgelere son yıllarda artan silah satışı, bu silahların farklı güçlerce kullanılma ihtimaline dair endişeleri artırıyor.

AA muhabirinin, merkezi Londra’da bulunan “Silah Ticareti Karşıtı Kampanya” (Campaign Against Arms Trade – CAAT) verilerinden derlediği bilgilere göre İngiltere, 2010 Mayıs ayında bu yılın haziran ayına kadar 5 yıllık dönemde tüm dünyaya yaklaşık 21 milyar sterlin seviyesinde silah ihracatı gerçekleştirdi. İngiltere’nin bu süreçte toplam silah ihracatının yaklaşık yüzde 40’ı Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerine (MENA) yapıldı. Son beş yıllık dönemde İngiltere’nin bölgesel gerilimin ve çatışmanın yoğun yaşandığı bu bölgelere silah ihracatı 8,4 milyar sterlini buldu.

CAAT Sözcüsü Andrew Smith, “İngiltere’nin dış politikasının merkezinde gerçek bir iki yüzlülük var. Hükümet insan haklarından bahsediyor ama rutin bir şekilde insan haklarını ihlal edenleri silahlandırıyor, savaş bölgelerine çok sayıda silah satıyor. Savaş bölgelerinde silahların kontrolü diye bir şey yoktur. Bu silahların sonunda nereye gideceği ve kimlerin bunları kullanacağı konusunda hiçbir bilgimiz yok” endişelerini dile getirdi.

İngiltere’deki savaş karşıtı grup “Savaşı Durdurun Koalisyonu” (Stop the War Coalition) yöneticilerinden Lindsey German ise “Eğer İngiltere’nin savaş bölgelerine silah satışına bakarsanız astronomik rakamlar görürsünüz. Bu silahlar Nijerya’ya, Libya gibi ülkelere gidiyor. Tabii ki aslında bu silahların tam olarak nereye gittiğini de garanti edemezsiniz” dedi.

Savaş karşıtı söylemleriyle tanınan İşçi Partisi Genel Başkanı Jeremy Corbyn, daha önce İngiltere’nin bölgeye silah satışının terör örgütü DAEŞ’in büyümesine yardımcı olabileceğine dikkati çekmişti.

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Independent’ın bir haberinde “DAEŞ yoktan var olmadı. Silahları yoktan gelmiyor” yorumunu yapan Corbyn, çatışma bölgelerine çok sayıda silah satıldığını vurgulayarak, “Bunların ne kadarı DAEŞ’in eline geçiyor?” sorusunu yöneltmişti.

CAAT verilerine göre, İngiltere son beş yıllık dönemde en yüksek silah satışını 5,6 milyar sterlin ile Suudi Arabistan’a gerçekleştirdi.

Muhabir: Gökhan Kurtaran

AMT